Iranian Agriculture News Agency

جهانساز:

از ابتدای فصل برداشت تا کنون، ۶۹ هزار و ۳۸۷ تن برگ سبز چای به ارزش ۲۰۸ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

 ۶۹ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد
به گزارش ایانا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان چای کشور در گفت و گو با اعلام  این مطلب افزود: تا کنون ۸۲ درصد مطالبات چایکاران بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان پرداخت شده و بقیه به مرور تسویه می شود.

مهندس حبیب جهانساز افزود: ۷۰ درصد کل برگ سبز چای برداشت شده معادل حدود ۵۰ هزار و ۸۳۵ تن درجه یک و ۳۰ درصد دیگر معادل ۱۹ هزار تن درجه دو است.

وی انجام تعهدات دولت در حمایت از چایکاران در چند سال اخیر را از عوامل افزایش انگیزه کشاورزان در کشت چای عنوان و تصریح کرد: از ۱۷۰ میلیارد تومان پول پرداخت شده بابت برگ سبز چای، حدود ۷۰ میلیارد تومان آن سهم دولت و ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر از سوی کارخانجات فرآوری چای بوده است.

جهانساز، قیمت تضمینی برگ سبز چای در سال جاری را برای نوع درجه یک هر کیلوگرم ۳۶۰۰ تومان و برای درجه دو هر کیلوگرم ۲۲۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: حدود ۱۰۰ کارخانه فرآوری چای علاوه بر قیمت تضمینی برگ سبز، مبالغی را به عنوان کیفیت برگ سبز چای پرداخت کرده اند که بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم می باشد.

وی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای چای وارداتی را اقدامی مثبت در راستای تقویت تولید چای داخلی دانست و اذعان داشت: حذف ارز دولتی از چای وارداتی و تخصیص ارز نیمایی به آن موجب قدرت رقابت چای داخلی در بازار شده است، ضمن آن که کارخانجات فرآوری چای داخلی نیز به کیفی سازی چای خشک روی آورده اند و ذائقه مصرف کنندگان به سمت چای داخلی سوق پیدا کرده است.

رییس سازمان چای کشور به صادرات چای خشک از کشور نیز اشاره و خاطر نشان کرد که سال گذشته ۱۶ هزار تن صادرات چای به ۳۵ کشور جهان از جمله عراق، افغانستان و تاجیکستان داشتیم.

وی ادامه داد: فروردین امسال نیز ۴۹۶ تن چای خشک داخلی صادر شده است.

جهانساز با اشاره به نیاز داخلی کشور به چای خشک گفت: افتخار ما این نیست که چای خشک تولید داخل صادر شود بلکه این محصول باید برای تامین نیاز مردم مورد استفاده قرار گیرد، اما تجار با توجه به قیمت ارز و همچنین حفظ مشتریان خارجی، صادرات را انجام می دهند.

جهانساز با پیش بینی تولید ۱۱۵ هزار تن برگ سبز چای در کشور طی سال جاری اظهار داشت: افزایش دما موجب شده از پیش بینی هایی که در ابتدای فصل برداشت برگ سبز چای داشتیم عقب باشیم.

وی در عین حال گفت: چین بعدی برگ سبز چای از مردادماه آغاز می شود.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید