Iranian Agriculture News Agency

خرید تضمینی گندم از ۵.۱ میلیون تن گذشت/ پرداخت ۴۱.۲ هزار میلیارد تومان از پول گندمکاران

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: میزان خرید تضمینی گندم کشور از 5.1 میلون تن گذشت.

خرید تضمینی گندم از ۵.۱ میلیون تن گذشت/ پرداخت ۴۱.۲ هزار میلیارد تومان از پول گندمکاران

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، سهراب سهرابی افزود: براساس آخرین گزارش‌ها از سامانه شرکت بازرگانی دولتی ایران (سیفا) تا روز گذشته، بیش از 5 میلیون و 100 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خرید تضمینی شده و عملیات برداشت این محصول در 28 استان کشور ادامه دارد.

وی ارزش این میزان گندم خریداری شده را 89 هزار میلیارد تومان عنوان و اظهار کرد: تاکنون ۴۱.۲ هزار میلیارد تومان معادل حدود 50 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است.

سهرابی با بیان این که پی‌گیری‌های وزیر جهاد کشاورزی، معاون امور زراعت و معاون برنامه‌ریزی وزارتخانه برای دریافت مابقی پول گندمکاران ادامه دارد، گفت: تامین اعتبار پول گندمکاران از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور صورت می‌گیرد و به محض تامین اعتبار، وجوه به حساب کشاورزانی که گندم خود را به مراکز رسمی دولتی تحویل داده‌اند، واریز می‌شود.

وی در همین حال خاطرنشان کرد: میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 340 هزار تن افزایش نشان می‌دهد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بیشترین میزان خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری مربوط به استان‌های خوزستان با یک میلیون و 615 هزار تن، گلستان یک میلیون تن، فارس 600 هزار تن، ایلام 324 هزار تن و خراسان رضوی 200 هزار تن است.

وی گفت: برآوردها حاکی از آن است که امسال 14.5 تا 15.5 میلیون تن گندم تا پایان شهریور ماه از مزارع آبی و دیم برداشت شود و با توجه به این میزان تولید، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت و به خودکفایی خواهیم رسید.

سهرابی ادامه داد: تمام نیاز گندم کشور در حوزه خبازی‌ها و صنف و صنعت از محل گندم داخل تامین می‌شود و نیاز به واردات گندم نداریم.

وی درباره تولید بذر گندم نیز گفت: تاکنون بیش از 200 هزار تن بذور اصلاح شده در طبقات پرورشی، مادری و گواهی شده تهیه شده و مزارع بذری نیز در حال برداشت هستند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید