Iranian Agriculture News Agency

خبر خوش برای کشارزان/خرید تضمینی گندم از 2.35 میلیون تن عبور کرد

میزان خرید تضمینی گندم از دو میلیون و 350 هزار تن گذشت.

خبر خوش برای کشارزان/خرید تضمینی گندم از 2.35 میلیون تن عبور کرد

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، مجری طرح گندم کشور با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: تاکنون بیش از دو میلیون و 350 هزار تن گندم به ارزش حدود  41 هزار میلیارد تومان خرید تضمینی شده است.

سهراب سهرابی افزود: از این مبلغ تا امروز حدود دو هزار و 300 میلیارد تومان به کشاورزانی که گندم مازاد بر مصرف خود را به مراکز رسمی خرید تضمینی تحویل داده‌اند از سوی دولت پرداخت شده است و مابقی وجوه نیز با پیگیری‌های وزارت جهادکشاورزی، وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه پرداخت خواهد شد.

وی با بیان این که برداشت گندم در کشور ادامه دارد، اظهار داشت: برآوردها نشان می‌دهد در سال زراعی جاری 13.5 تا 14.5 میلیون تن گندم در کشور تولید و حدود 11.5  تا 12 میلیون تن گندم خرید تضمینی شود که در این صورت به خودکفایی کامل در تولید و خرید تضمینی این محصول می‌رسیم.

مجری طرح گندم کشور در همین حال از کشاورزان خواست گندم تولیدی خود را به مراکز رسمی خرید تضمینی گندم تحویل دهند و از تحویل این محصول به دلال‌ها و واسطه‌ها اجتناب کنند تا دچار عواقب نشوند.

وی ادامه داد: گندم آبی در سطح دو میلیون هکتار و گندم دیم 4 میلیون هکتار در سال زراعی جاری نهایی شده است.

سهرابی تصریح کرد: در اقلیم‌های سرد به ویژه کردستان، زنجان، همدان، آذربایجان شرقی و غربی و قزوین با دو موضوع آفت سن و بیماری‌های گندم به ویژه زنگ زرد روبرو هستیم و از این رو از کشاورزان می‌خواهیم با مشورت کارشناسان با این آفات و بیماری‌ها مبارزه کنند تا از بروز خسارت جلوگیری شود.

 

 

منتشرکننده خبر: شیما علایی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید