Iranian Agriculture News Agency

صادرات ۲ میلیون لیتر اسانس گل محمدی به ۹ کشور

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از صادرات ۲ میلیون لیتر اسانس گل محمدی به ۹ کشور خبر داد.

صادرات ۲ میلیون لیتر اسانس گل محمدی به ۹ کشور
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، جلسه بررسی فرصت ها و چالش های تولید، فرآوری و صادرات گیاهان دارویی با محوریت گل محمدی به ریاست حسین زینلی مشاور وزیر و مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و با حضور استان های معین، پشتیبان و بخش خصوصی فعال در این بخش برگزار شد.
 
در این جلسه حسین زینلی مشاور وزیر و مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: ۶۳ هزار تن گل محمدی در کشور تولید می شود.
 
وی ادامه داد: اسانس گل محمدی به ۹ کشور صادر می شود که این صادرات حدود ۲ میلیون لیتر در سال است.
 
زینلی با اشاره به اینکه به سمت فرآوری گل تازه رفته ایم، تصریح کرد: تاکنون به ۳۳ کشور دنیا غنچه گل محمدی صادر گرده ایم و فرهنگ استفاده از غنچه در چای و دمنوش را اشاعه داده ایم.
 
وی افزود: چین یکی از بازارهای هدف اصلی ما در صادرات غنچه گل محمدی است.
 
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: ما باید تمام نکات فنی را رعایت کنیم تا کشاورز که سرمایه خود را برای احداث مزارع به کار گرفته متضرر نشود و بهره وری افزایش یابد.
 
وی با بیان اینکه در دفتر گیاهان دارویی برای ۱۵ محصول استان معین اتخاب کرده ایم، ادامه داد: برای گل محمدی استان فارس، استان معین و استان های آذربایجان شرقی، اصفهان و کرمان استان های پشتیبان هستند.
 
زینلی تصریح کرد: برای اولین بار روز گل و گلاب را در روز ۲۵ اردیبهشت وارد تقویم کردیم و جشنواره های ویژه ای به این منظور بر پا می شود تا با ارزش نهادن به آن ارزش افزوده بیشتری نصیب کشاورزان شود.
 
وی افزود: گردش مالی گل محمدی در بلغارستان ۲ میلیارد دلار است اما در ایران بیشتر مصرف گل محمدی در داخل است. بسیاری از کارخانجات عطرسازی فرنسوی به این گل علاقه دارند و فرصت مناسبی برای تولید این گل در بلغلرستان ایجاد شده اما ما به خوبی برای این جایگاه تلاش نکرده ایم.
 
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی بر ایجاد بورس گلاب برای معرفی این گل به کشورهای مختلف و گسترش تبلیغات توسط رسانه ها و گردشگری گل محمدی تاکید کرد.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید