Iranian Agriculture News Agency

تولید سالانه بیش از ۲۵ میلیون تن محصولات علوفه‌ای در کشور

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالانه بیش از ۲۵ میلیون تن انواع محصولات علوفه‌ای در کشور تولید می‌شود.

تولید سالانه بیش از ۲۵ میلیون تن محصولات علوفه‌ای در کشور

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیزکریمی در دوره آموزشی اصلاح الگوی کشت محصولات علوفه‌ای و ارتقای بهره‌وری آب و خاک که با حضور مدیران و کارشناسان فنی و بهره‌برداران بخش کشاورزی استان برگزار شد، بیان کرد: این میزان محصولات علوفه‌ای در سطح کمتر از یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور تولید و کشت می‌شود.

وی با بیان این که مهم‌ترین سیاست وزارت جهاد کشاورزی کشت و توسعه گیاهان کم‌آب‌بر علوفه‌ای است، گفت: در حال حاضر حدود ۸۰ میلیون تن خوراک دام و علوفه در کشور مصرف می‌شود، در محصولات آب‌بر ذرت و کنجاله وارد کننده هستیم که باید برنامه‌ریزی لازم برای کشت محصولات جایگزین علوفه داشته باشیم.

عزیزکریمی گفت: در طرح جهش تولید در دیمزار‌ها ۲.۷ درصد سطح زیر کشت دیم کشور معادل ۱۶۰ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات علوفه‌ای است و پیش‌بینی می‌شود به ۳۰۰ هزار هکتار برسد.

وی تاکید کرد: ۷۰ درصد سطح زیر کشت محصولات علوفه‌ای شامل محصولات تابستانه است که با توجه به محدودیت و کمبود منابع آبی باید کشت محصولات را از تابستانه به پاییزه و زمستانه جایگزین کنیم و تغییر دهیم.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: در حال حاضر وضعیت بارندگی و دما در کشور اصلا مناسب نیست چرا که کاهش بارندگی موجب کاهش تولید و عملکرد می‌شود، بنابراین تولیدکنندگان و بهره‌برداران باید به اهمیت بهره‌وری و کشت محصولات کم‌آب‌بر علوفه‌ای توجه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: باید به سمت ایجاد تنوع در کشت انواع محصولات علوفه‌ای کم‌آب‌بر برویم و می‌توان کشت چغندرعلوفه‌ای، سورگوم دانه‌ای، ارزن، جو و تریتیکاله، قصیل و باقلای علوفه‌ای را در دستور کار قرار داد.

به گفته عزیزکریمی، استان قزوین در تولید قصیل در کشور جایگاه خوبی دارد، بنابراین به‌منظور بهره‌وری بیشتر از آب باید از کشت‌های قصیل پاییزه توسعه یابد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید