Iranian Agriculture News Agency

توسعه همکاری‌های مشترک ایران و ترکیه در حوزه کشاورزی

هیأت کشاورزی ترکیه امروز در سلسله دیدارهای خود با معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی پای میز مذاکره نشست.

توسعه همکاری‌های مشترک ایران و ترکیه در حوزه کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی علیرضا مهاجر در این دیدار با برشمردن اشتراکات فرهنگی و دینی دو ملت ایران و ترکیه بر ارتقای همکاری‌های تجاری و اقتصادی، به ویژه در حوزه کشاورزی تاکید کرد.

معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی با اعلام تولید ۱۲۵ میلیون تنی بخش کشاورزی کشورمان، افزود: ۸۰ درصد این میزان متعلق به بخش زراعت است که مهمترین محصولات آن؛ گندم، پنبه، برنج، جو، ذرت، آفتابگردان و صیفی‌جاتی مانند گوجه، پیاز، سیب‌زمینی و محصولات گلخانه‌ای است.

وی همکاری بر اساس شرایط اقلیمی دو کشور را عامل مهمی در تامین نیاز در فصول مختلف سال خواند و گفت: با این روش می‌توان بخشی از محصولات صیفی را بدون نیاز به هزینه زیاد انرژی در کشت گلخانه‌ای، در فضای باز تولید کرد.

مهاجر از همکاری خوب کشورمان با ترکیه در زمینه تولید و واردات بذر گفت و از علاقمندی ایران برای توسعه این همکاری‌ها سخن به میان آورد.

معاون وزیر جهادکشاورزی در این باره افزود: تولید بذر سویا، پنبه، ارقام آفتابگردان، دانه‌های روغنی و تبادل دانش و تجربیات در قالب دوره‌های آموزشی و همکاری مستمر در بخش تبادل کارشناس از دیگر موارد همکاری دوجانبه است.

تبدیل همراهی تاریخی دو کشور به همکاری کشاورزی

معاون وزیر کشاورزی کشور ترکیه از ابراز خوشحالی برای حضور در کشورمان از رابطه دوستی و ریشه‌ای دو ملت ایران و ترکیه گفت و تاکید کرد: اگر همراهی تاریخی دو کشور به همکاری کشاورزی تبدیل شود، جهش بزرگی در اقتصاد دو ملت پدید خواهد آمد.

"ابوبکر گیزلیگیدر"  بنا نهادن همکاری را بر اساس تحولات و تغییرات اقلیمی ضروری دانست و گفت: برای مبارزه با بحران‌های اقلیمی از دست کشورها به تنهایی کاری ساخته نیست و نیازمند همکاری و مشارکت بین‌المللی به ویژه با همسایگان هستیم.

وی موضوع آب کشاورزی کشورش را از مهمترین دغدغه‌های ترکیه برشمرد و گفت: کشاورزی ترکیه در حال تجهیز به سیستم‌های نوین آبیاری است و توسعه مکانیزاسیون از دیگر برنامه‌های های توسعه کشاورزی ترکیه است.

در این دیدار نمایندگان هیأت‌های طرفین توضیحاتی در خصوص منابع پایه آب و خاک، همکاری دامپزشکی و لزوم تنظیم اسناد همکاری برای دیدار آتی مقامات عالی دو کشور ارایه دادند و تشکیل زیر کمسیون‌ها در بخش‌های مختلف کشاورزی مورد تاکید قرار گرفت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید