Iranian Agriculture News Agency

یک میلیون هکتار از باغ‌های کشور نیازمند اصلاح و جایگزینی

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت اصلاح و جایگزینی حدود یک میلیون هکتار از باغ‌های کشور تاکید کرد.

یک میلیون هکتار از باغ‌های کشور نیازمند اصلاح و جایگزینی

به گزارش ایانا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدمهدی برومندی در سفر به استان کردستان و در بازدید از باغات شهرستان مهاباد با بیان این که از مجموع سه میلیون هکتار از باغ‌های کشور حدود یک میلیون تن آن درجه سه است، گفت: هم‌زمان با اصلاح این باغ‌ها، با هدف جلوگیری از تزریق مازاد محصولات در زمان مشخص، تلاش می‌کنیم از هم‌زمانی رسیدن محصولات باغی در یک منطقه جلوگیری کنیم.

وی افزود: ارتقای باغ‌های درجه دو به درجه یک با تعیین ردیف بودجه و مشارکت باغداران و بخش خصوصی جزو برنامه‌های دولت است.

برومندی گریزی هم به توسعه روش‌های مدرن آبیاری و اصلاح الگوی کشت زد و افزود: سالانه ۲۵ میلیارد مترمکعب صرف آبیاری صیفی و سبزیجات می‌شود که با اصلاح روش‌های آبیاری می‌توان این میزان مصرف آب کشاورزی را به پنج میلیارد متر مکعب کاهش داد.

برگزاری جشن بزرگ گردو در بانه

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه این سفر، با حضور در جشنواره بزرگ گردو در روستای شوی شهرستان بانه، بر لزوم شناسنامه‌دار شدن باغات استان طی امسال و سال آینده تاکید کرد.

وی افزود: حداقل سالی ۴۰۰ هکتار باغ گردو در کردستان با ارقام تجاری و جدید سرشاخه‌کاری می‌شود.

برومندی در ادامه به بررسی مشکلات باغداران کردستان اشاره کرد و افزود: قرار است برای رفع مشکلات این حوزه اعتباراتی برای باغداران استان در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در جشن بزرگ گردوی بانه، از وجود بیش از هشت هزار و ۲۰۰ هکتار باغ گردو در استان خبر داد و افزود: از این میزان بیش از یک هزار و ۵۰۰ هکتار آن در شهرستان بانه قرار دارد.

پیمان اسکندری به ایجاد دبیرخانه گردو در این شهرستان اشاره کرد و افزود: برگزاری جشنواره‌ها عامل معرفی و برندسازی محصولات کشاورزی است و جشنواره توت فرنگی نیز یکی از جشنواره‌های مطرح مربوط به محصولات کشاورزی نه تنها در استان بلکه در کل کشور است.

وی با بیان این که ۸۰ درصد از سطح باغات گردو استان در شهرستان‌های بانه، مریوان، سروآباد و سنندج قرار دارد، گفت: پیش‌بینی شده امسال بیش از ۲۳ هزارتن از این محصول در استان تولید شود.

گفتنی است؛ جشنواره بزرگ گردو در سطح منطقه‌ای و با حضور استان‌هایی از کردستان ایلام، لرستان، کرمانشاه، مرکزی، همدان و آذربایجان غربی برگزار شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید