Iranian Agriculture News Agency

رشد ۳۳ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۳ درصدی داشته است.

رشد ۳۳ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «سهراب سهرابی» مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سطح زیر کشت گندم در کشور، گفت: درمجموع پنج میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ سطح زیر کشت گندم آبی و دیم رفته است.

وی بابیان اینکه اولین برداشت مزارع گندم از هفته اول فروردین‌ماه در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان آغازشده، افزود: بر اساس آخرین گزارش دریافتی از سامانه شرکت بازرگانی دولتی ایران میزان خرید تضمینی گندم از ابتدای فروردین‌ماه تا ساعت ۷ صبح روز دوشنبه ۹ مردادماه ۱۴۰۲ به مقدار ۸.۳۲۳ میلیون تن بوده است.

سهرابی با تأکید بر رشد خرید تضمینی گندم در سال جاری، اضافه کرد: میزان خرید تضمینی گندم در زمان مشابه سال گذشته به میزان ۶.۲۶۸ میلیون تن و در تاریخ مشابه دو سال گذشته به مقدار ۴.۳۲۷ میلیون تن بوده است.

به گفته مجری طرح گندم، میزان خرید تضمینی گندم سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۳۳ درصد و در مقایسه با دو سال قبل ۹۲ درصد رشد داشته و برآورد می‌شود خرید تضمینی گندم تا پایان برداشت به ۹ میلیون تن برسد.

وی بابیان اینکه عملیات برداشت همچنان تا پایان شهریورماه در اقلیم سرد کشور ادامه دارد، یادآور شد: از مجموع سطح زیر کشت اراضی گندم آبی تاکنون ۸۱ درصد و از مجموع اراضی گندم دیم ۶۰ درصد برداشت انجام‌شده است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: بر اساس آخرین گزارش دریافتی میزان خرید گندم بذری ۳۶۰ هزار تن رسیده و با توجه به اینکه عملیات برداشت در اقلیم‌های سرد ادامه دارد خرید گندم بذری نیز ادامه دارد.

وی درباره مهم‌ترین دلایل افزایش تولید گندم در سال زراعی جاری نیز گفت: تهیه و تدارک به‌موقع و کافی کودهای شیمیایی توسط وزارت جهاد کشاورزی و مصرف متعادل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه در اراضی گندم آبی و دیم یکی از دلایل افزایش تولید این محصول بوده است.

مجری طرح گندم افزود: افزایش سطح اجرائی طرح جهش تولید در دیمزارها و پروژه‌های مهم و تأثیرگذار آن در مناطق مهم دیم کشور، افزایش مصرف بذور اصلاح‌شده در مقایسه با سال‌های گذشته، توسعه کشت‌های مکانیزه خصوصاً کشت روی پشته، کشت در کف جوی، کشت مستقیم در بقایای گیاهی نیز از دیگر دلایل افزایش تولید گندم در کشور بوده است.

سهرابی یادآور شد: افزایش سطح مبارزه با آفات، علف‌های هرز و خصوصاً مبارزه پیشگیرانه با بیماری‌های گیاهی و توسعه آبیاری تیپ خصوصاً در استان‌های مهم تولید گندم آبی نیز از دیگر عوامل مؤثر درزمینهٔ رشد تولید گندم در سال زراعی جاری بوده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید