Iranian Agriculture News Agency

رئیس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

۲۵ طرح تولید کودهای فسفاته و پتاسه در ۴ سال اخیر طراحی‌شده است

مجری طرح خودکفایی کشور در کودهای کشاورزی گفت: ایران با تولید سالانه ۷ میلیون تن کود ازته یکی از صادرکنندگان موفق این کالا در جهان است.

۲۵ طرح تولید کودهای فسفاته و پتاسه در ۴ سال اخیر طراحی‌شده است

به گزارش ایانا به نقل از ایرنا، حمید رسولی رئیس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار واحد تولید کود سولفات پتاسیم در مشهد افزود: میزان مصرف و نیاز داخلی در این کود حدود ۲.۴ میلیون تن است که مازاد تولید به کشورهای جهان صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: متأسفانه همچنان درزمینهٔ کودهای فسفاته و پتاسه واردکننده هستیم که تلاش‌ها برای تقویت تولید این کودها نیز در حال انجام است.

رییس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بابیان این‌که کشاورزی، بدون مصرف بهینه کودهای شیمیایی فرضی محال است افزود: در کشورهای پیشرو در بخش کشاورزی متوجه نقش این نهاده بر کمیت و کیفیت محصول نهایی می‌شویم.

رسولی ادامه: میانگین مصرف کودهای شیمیایی در هر هکتار در کشورهای پیشرفته حدود ۵۰۰ کیلوگرم و در کشورهای درحال‌توسعه حدود ۳۵۰ کیلوگرم و در کل دنیا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار است اما میزان مصرف در کشور ما کمتر از ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار و پایین‌تر از میانگین جهانی است.

وی اضافه کرد: نیاز کشور به کودهای پایه شامل ازته، فسفاته و پتاسه سالانه ۴.۵ میلیون تن است که حدود ۲.۴ میلیون تن آن ازته ، ۱.۴ میلیون تن کود فسفاته و بقیه کود پتاسه است.

رئیس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: طی چهار سال اخیر ۲۵ طرح تولید کودهای فسفاته و پتاسه در کشور طراحی‌شده که طرح امروز یکی از این موارد است.

رسولی افزود: طی چند سال اخیر واردکننده صد درصد کودهای سولفات پتاسیم بودیم که گران‌ترین نوع کودهاست و تجارت آن در دست چند کشور محدود است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید