Iranian Agriculture News Agency

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:

توسعه پایدار تولید زیتون در کشور با نگاه دانش‌محور

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید زیتون با نگاه دانش‌محور یکی از برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی است و بر اساس اسناد بالادستی برنامه اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب، مکلفیم در جهت توسعه پایدار این محصول تلاش کنیم.

توسعه پایدار تولید زیتون در کشور با نگاه دانش‌محور

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان فارس، محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه آیین کاشت رقم‌های مختلف زیتون در کلکسیون بین‌المللی ارقام محصول زیتون در شیراز گفت: در کلکسیون بین‌المللی ارقام زیتون در جنوب ایران در شیراز باهدف تقویت بانک ژن زیتون استان فارس، بیش از ۱۱۰ رقم زیتون کشت و تولید می‌شود.

وی بیان کرد: در این مجموعه تلاش می‌کنیم بهترین ارقام زیتون با توجه به شرایط اقلیمی به‌ویژه مسئله کم‌آبی برای استان فارس تعیین و به باغداران توصیه شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بابیان این‌که در این کلکسیون سازگارترین ارقام زیتون با شرایط استان فارس شناسایی و به باغداران معرفی می‌شود، اضافه کرد: در نقاط دیگر زیتون خیز کشور در استان‌های زنجان، قزوین، گیلان و گلستان کلکسیون ارقام داشته‌ایم و برای استان فارس رقم‌های مختلف زیتون در کلکسیون ارقام کاشته می‌شود.

به گفته وی، استان فارس از استان‌های مهم تولید زیتون (رتبه دوم کشوری) به شمار می‌رود به‌طوری‌که بیش از ۱۲ هزار هکتار زیتون در استان فارس کشت‌شده است.

برومندی با اشاره به اینکه با این اقدام به توسعه تولید زیتون در کشور آن‌هم با یک نگاه دانش‌محور کمک می‌شود، ابراز کرد: بیش از ۲۵ میلیون تن محصولات باغبانی در کشور تولید می‌شود که یکی از گونه‌هایی بسیار مهم تولیدی، زیتون است.

وی بابیان این‌که حدود ۹۰ هزار هکتار زیتون در سطح کشور داریم که سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن میوه زیتون و حدود ۱۷ هزار تن روغن‌زیتون از این باغات تولید می‌شود، گفت: یکی از برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی توسعه تولید زیتون و آن‌هم توسعه پایدار تولید زیتون در کشور است، زیرا بر اساس اسناد بالادستی برنامه اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب، تکلیف داریم که در جهت توسعه پایدار این محصول قرآنی تلاش کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: ازآنجایی‌که ایران عضو شورای بین‌المللی زیتون و از کشورهای تولیدکننده زیتون در دنیا است، از غدیرا دبیر کل شورای بین‌المللی زیتون دعوت کردیم تا با حضور در ایران از چند رویداد مهم بهره‌برداری شود.

وی افزود: با حضور دبیر کل شورای بین‌المللی زیتون در ایران، یک مدرسه زیتون در استان گلستان رونمایی خواهیم کرد، همچنین باغ زیتون در علی‌آباد طارم که آن‌هم به‌عنوان باغ بین‌‌المللی از حمایت‌های شورای بین‌المللی زیتون برخوردار خواهد بود نیز راه‌اندازی می‌شود.

در آیین مذکور عبدالطیف غدیرا دبیر کل اجرایی شورای بین‌المللی زیتون و اولانو مانرو مدیر روابط خارجی این شورا، جواد میرعرب رضی مجری طرح زیتون کشور و مهدی طاهری رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی و مجتبی دهقان‌پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز حضور داشتند.

کلکسیون بین‌المللی ارقام زیتون پروژه مشترک ارقام سالم‌سازی شده و گواهی‌شده ایران و شورای بین‌المللی زیتون است که در باغ بش در بلوار امیرکبیر شهر شیراز واقع‌شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید