Iranian Agriculture News Agency

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند خبر داد:

افزایش 10 برابری کشت چغندر پاییزه طی کمتر از یک دهه

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند گفت: در سال 93 سطح زیر کشت چقدر قند پاییزه 2 هزار هکتار بوده است و در سال جاری بیش از 20 هزار هکتار است یعنی بیش از 10 برابر شده است.

افزایش 10 برابری کشت چغندر پاییزه طی کمتر از یک دهه

داریوش طالقانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا در خصوص مهم‌ترین برنامه‌های مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند در سال جاری بیان کرد: توسعه کشت چغندرقند پاییزه باهدف مصرف بهینه آب مهم‌ترین سیاست وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تات و این موسسه در راستای تولید شکر است که در چند سال اخیر محقق شده است و به دنبال آن در سال جاری رقم مناسب کشت پاییزه معرفی می‌شود.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند افزود: کشور ایران ازنظر شرایط اقلیمی در دنیا منحصربه‌فرد است و اقلیم‌های متفاوتی دارد، درحالی‌که کمتر کشوری چغندرقند پاییزه و بهاره تواما را دارد، کشور ما دارای پتانسیل تولید هر دو آن‌ها است.

وی بابیان اینکه  آب مهم‌ترین عامل محدودکننده کشاورزی کشور است و برای کشاورزی حیاتی و مهم است، ادامه داد: سیاست موسسه، سازمان تات و همچنین وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت پاییزه چغندرقند به دلیل مصرف بهینه آب است. بنابراین محققان ما با تحقیقات و روش‌های کاربردی به دنبال توسعه کشت پاییزه چغندرقند هستند.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند با اشاره به کشت پاییزه این گیاه، عنوان کرد: در این نوع کشت، دوره رشد در پاییز، زمستان و اوایل بهار است و برداشت در اواخر بهار اتفاق می‌افتد، درنتیجه دوره رشد گیاه با بارندگی‌ها مصادف می‌شود.

طالقانی بابیان اینکه در تابستان بارندگی کشور در حداقل مقدار ممکن است و تبخیر و تعرق در حداکثر مقدار خود قرار دارد، اضافه کرد: بنابراین درکشت بهاره چغندرقند در تابستان بارندگی نداریم اما در کشت چغندرقند پاییزه دوره رشد با بارندگی مصادف می‌شود و باعث می‌شود کارایی مصرف آب در کشت پاییزه این محصول به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند.

وی بیان کرد: در سال 93 سطح زیر کشت چقدر قند پاییزه 2 هزار هکتار بوده است و در سال جاری بیش از 20 هزار هکتار است یعنی بیش از 10 برابر شده است. این موضوع سیاست وزارت جهاد، سازمان تات و موسسه است که باعث شده به‌سرعت کشت چغندر پاییزه  افزایش پیداکرده و جایگزین کشت بهاره آن شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند افزود: در راستای توسعه کشت چغندرقند پاییزه مناطق مستعد مثل استان گلستان شناسایی‌شده است و کشاورزان باهدف استفاده بهینه از آب در این استان کشت پاییزه انجام می‌دهند. همچنین در دو سال گذشته تولید چغندر پاییزه به حدود یک‌میلیون و چهارصد هزار تن رسیده، اگر این مقدار در بهار تولید می‌شد باید هرسال حدود 100 میلیون مکعب آب بیشتری از منابع آبی کشور مصرف می‌شد.

طالقانی بیان کرد: اگر به اهداف مدنظر برسیم میزان تولید چغندرقند افزایش پیدا می‌کند و منابع آبی هم به‌صورت بهینه مصرف می‌شود.

معرفی رقم مناسب کشت پاییزه در سال جاری

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم در سال زراعی 1402-1403 ، معرفی رقم مقاوم به ساقه روی و مناسب کشت پاییزه چغندرقند در خوزستان است.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند اضافه کرد: در خصوص تأمین علوفه در دو سال اخیر اقدامات مطلوبی انجام‌شده است و به دنبال این هستیم چغندر علوفه‌ای پاییزه که علوفه حجیم و کم‌آب‌بر است را ترویج کنیم. این موضوع در آینده کمک بسیار زیادی برای تأمین علوفه دام می‌کند و با آب کمتری علوفه بیشتری تولید خواهد شد. 

طالقانی بابیان اینکه در حال حاضر تحقیقات موردنیاز در حال انجام است، ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک کشت چغندر علوفه‌ای توسعه پیدا کند. به دنبال توسعه این محصول در مناطق گرم و نسبتاً گرم هستیم تا نیاز علوفه‌ای دام‌های این مناطق تأمین شود.

وی بیان کرد:  کشت چغندر علوفه‌ای آبی خواهد بود اما مصرف آب آن از سایر علوفه‌های حجیم بسیار کمتر است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید