Iranian Agriculture News Agency

لزوم استفاده استاندارد از سموم محصولات کشاورزی برای حفظ بازارهای صادراتی

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، بر استفاده استاندارد از سموم مجاز در محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: با تولید و صادرات محصولات باکیفیت، می‌توان بازارهای جهانی محصولات کشاورزی را حفظ کرد.

لزوم استفاده استاندارد از سموم محصولات کشاورزی برای حفظ بازارهای صادراتی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، حسین رنجبراقدم معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در نشست ستاد گیاهپزشکی استان کرمان، به برنامه‌های تحقیقاتی انجام شده برای رفع بیماری‌ها و آفات گیاهی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: نماد اقدامات سازمان حفظ نباتات، پایش مراکز فروش سموم و کنترل آفات و بیماری‌هاست که در این راستا لازم است مشکلات فعلی مربوط به بیماری‌ها و آفات گیاهی بررسی و مرتفع شود، تا در سال‌های آینده با مشکلات جدیدتری برخورد نکنیم.

وی افزود: ساماندهی پهبادهای سمپاش در حال انجام است و باید از این پهبادها به درستی استفاده شود، زیرا توسعه بی‌رویه کاربرد پهبادها مورد قبول نیست زیرا بخش عمده‌ای از مشکلات فعلی استفاده نادرست از پهباد است.

رنجبراقدم با اشاره به شناسنامه‌دار شدن محصولات کشاورزی کشور گفت: تخصیص QR کد برای محصولات کشاورزی انجام می‌شود و محصولات ایران شناسنامه‌دار می‌شوند.

وی اضافه کرد: در صورتی که استانداردها و پروتکل‌ها رعایت شود محصولات کشاورزی  QRکد را دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر استفاده استاندارد از سموم مجاز در محصولات کشاورزی گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی نباید میزان سموم مجاز باقیمانده از حد استاندارد بیشتر باشد، زیرا باید با صادرات محصولات باکیفیت، بازارهای فروش محصولات کشاورزی را حفظ کرده و در جهت حفظ منافع کشور تلاش کنیم.

به گفته وی، ضروری است محدودیت‌هایی برای کشاورزانی که میزان استاندارد استفاده از سموم را رعایت نمی‌کنند، اعمال شود تا بتوانیم در سال‌های آینده به بازارهای جهانی بیشتری دست یابیم.

رنجبراقدم بیان کرد: در مناطقی که مشکلات مربوط به آفات و بیماری‌ها وجود دارد، لازم است پروژه‌های تحقیقی - ترویجی تعریف شود که با انجام این پروژه بتوان به نتایج مطلوب دست یافت و این نتایج را به مزارع انتقال داد.

بنابر این گزارش، نشست ستاد گیاهپزشکی استان کرمان با حضور حسین رنجبراقدم معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، دکتر سالخورده مدیر کل بحران استان کرمان، داوود بیگلری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، زهدی رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان، لطفعلی‌زاده معاون بهبود تولیدات گیاهی استان، مدیر حفظ نباتات تشکیل شد، مدیران شهرستان‌ها نیز به صورت وبیناری در این جلسه حضور داشتند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در سفر به استان کرمان، از آزمایشگاه‌های مدیریت حفظ نباتات استان کرمان بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند کار آزمایشگاه‌های مدیریت حفظ نباتات استان قرار گرفت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید