Iranian Agriculture News Agency

تولید یک میلیون نهال گل محمدی با فناوری کشت بافت در سال

سالانه یک میلیون اصله نهال گل محمدی با فناوری کشت بافت در آزمایشگاه مرکز بیوتکنولوژی دکتر رستگار تولید می‌شود.

تولید یک میلیون نهال گل محمدی با فناوری کشت بافت در سال

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در جریان بازدید مجری طرح گیاهان دارویی و جمعی از دست‌اندرکاران و صادرکنندگان حوزه گل محمدی از مرکز بیوتکنولوژی دکتر ایرج رستگار، رییس این مرکز با بیان مطلب فوق گفت: در ایران ۷۵ ژنوتیپ گل محمدی داریم که ۱۲ ژنوتیپ آن در این مرکز موجود است.

رستگار بیان کرد: از طریق کشت بافت در این مرکز توانسته‌ایم عملکرد گل محمدی را از ۱.۲ و ۱.۸ تن در هکتار را به ۵ تا ۷ تن در هکتار برسانیم.

وی افزود: محققان این مرکز بیوتکنولوژی تلاش می‌کنند از طریق کشت بافت، مزیت‌هایی همچون عملکرد تولید، مقاومت نسبت به شوری و کم‌آبی و مقاومت نسبت به آفات و بیماری‌ها را در نهال‌های گل محمدی بهبود ببخشند.

رستگار گفت: با بهبود این ویژگی‌ها و صفات در نهال‌های گل محمدی، امروزه کشاورزان می‌توانند نهال‌های مورد نظر و مناسب را با توجه به شرایط اقلیمی و نیاز آبی انتخاب و زیر کشت ببرند.

وی انتقال تکنولوژی کشت بافت را از دیگر برنامه‌های مرکز بیوتکنولوژی رستگار اعلام کرد و افزود: دانش کشت بافت را به برخی از کشورها از جمله عراق و ترکمنستان و همچنین به بعضی از مراکز علمی و دانشگاه‌های کشور انتقال داده‌ایم.

رییس مرکز بیوتکنولوژی رستگار بیان کرد: ما بزرگترین مرکز کشت بافت گل محمدی در کشور هستیم و نهال‌های تولید شده در این مرکز به تمام استان‌های کشور منتقل می‌شود.

وی تاسیس موزه گل محمدی در سال ۱۳۹۷ را از دیگر دستاوردهای این مرکز نام برد و بر ریشه‌های تاریخی و اهمیت فرهنگی این گل در ایران تاکید کرد.

رستگار با بیان این که ایران سابقه صادرات گلاب به چین را در سه هزار سال پیش دارد، گفت: در مقطعی از تاریخ، ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان بزرگ گلاب به هند و چین بوده است.

یکی از رویکردهای اصلی این مرکز بیوتکنولوزی، کشت بافت گل‌های زینتی، گیاهان دارویی و پایه‌های رویشی درختان میوه دانه‌دار و هسته‌دار است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید