Iranian Agriculture News Agency

مهاجر در جمع خبرنگاران خبر داد:

قیمت خرید تضمینی گندم ۱۳ هزار تومان است

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت خرید تضمینی گندم ۱۱هزارو۵۰۰ تومان بعلاوه ۱۵۰۰ تومان جایزه است که مجموعا۱۳ هزار تومان خواهد شد و قیمت آن تاکنون تغییری نکرده است.

قیمت خرید تضمینی گندم ۱۳ هزار تومان است

به گزارش خبرنگار ایانا، علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی در رابطه با قیمت پیاز اظهار کرد: یکی از دلایلی که منجر به افزایش قیمت پیاز شد ارزان بودن پیاز در سال گذشته بود که باعث شد کشاورزان کمتر پیاز بکارند. موضوع دیگر نیز این بود که صادرات اقلام سبزی و صیفی را ممنوع نکردیم و با توجه به اختلاف قیمت ارز قسمت زیادی از پیاز صادر شد.

وی ادامه داد:  خوشبختانه در حال حاضر صادرات این اقلام محدود شده است و امیدواریم در هفته آینده قیمت‌ها کاهش یابد. البته واردات هم انجام می شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به وضعیت تولید گندم اشاره کرد و گفت:حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت گندم داریم که از این میزان حدود یک‌میلیون و ۹۵۰ هزارهکتار اراضی آبی و سه میلیون و ۹۵۰هزار هکتار نیز اراضی دیم است.

وی ادامه داد: استانهای شمالی، شمال غرب کشور مانند اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کرمانشاه،قزوین با خشکسالی بیشتری نسبت به سالهای گذشته مواجه بودند. مابقی استانها نیز نسبت به سال گذشته میزان بارش مشابه یا حتی بیشتری داشتند.

مهاجر تصریح کرد: هنوز برای پیش بینی تولید گندم زود است، زیرا باران های اردیبهشت ماه بسیار مهم است. اگر بارش خوبی در اردیبهشت داشته باشیم قطعا امسال شرایط بهتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. قطعاً تولید ما نسبت به سال زراعی گذشته کمتر نخواهد بود بلکه بیشتر نیز خواهد شد.

به گفته وی در زمینه علوفه و جو  سطح زیر کشت مناسبی داریم. بیش از دو میلیون هکتار جو کشت شده که امیدواریم  بخش زیادی از نیاز دام ها را تامین کند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: در خصوص محصولاتی همچون چغندرقند، پنبه و بسیاری از دانه های روغنی نیز امیدواریم بتوانیم سطح زیرکشت مناسبی داشته باشیم. در مجموع با توجه به تحریم‌های ظالمانه‌ای که با آن مواجه بودیم تدارک کود به اندازه کافی انجام شده است و کشاورزان از آن استفاده کرده اند.

مهاجر به کشت قراردادی نیز اشاره کرد و گفت:  کشت قراردادی نیز شرایط خوبی را طی کرده است و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی گندم  تحت پوشش کشت قرار دادی  قرار گرفته اند که امیدواریم در سال‌های آتی با اصلاح اجرای الگوی کشت شرایط بهتری ایجاد شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با کشت دیم گفت: یکی از کارهای خوبی که در کشور انجام شده بحث جهش تولید در دیمزارها است که با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اتفاقات خوبی را طی می کند. برنامه ما افزایش تولید تا حدود ۴میلیون و۲۰۰هزار هکتار است که ۹۰ درصد آن محقق شده است.

وی افزود: اعتقاد ما بر این است که هم قیمت ارز کاهش می‌یابد و هم قیمت اقلام اساسی که مهم‌ترین نیاز روزانه مردم است کاهش پیدا خواهد کرد. هیچ کمبودی در گوجه فرنگی، پیاز ، سیب زمینی و برنج نداریم. گرانی بستگی به مسائل دیگری دارد که در حوزه کاری ما نیست.

مهاجر در پایان در پاسخ به این سوال که آیا قیمت خرید تضمینی گندم تغییر کرده است یا خیر، گفت:قیمت خرید تضمینی گندم ۱۱هزارو۵۰۰ تومان بعلاوه ۱۵۰۰ تومان  جایزه  است که  مجموعا۱۳ هزار تومان خواهد شد و قیمت آن تاکنون تغییری نکرده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید