Iranian Agriculture News Agency

جلیلی‌مقدم خبر داد:

تولید 8.8 میلیون تن میوه های گرمسیری در سال جاری

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از تولید 8.8 میلیون تن میوه های گرمسیری در سال جاری در کشور خبر داد.

تولید 8.8 میلیون تن میوه های گرمسیری در  سال جاری

به گزارش خبرنگار ایانا، زهرا جلیلی‌مقدم مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، عصر امروز در حاشیه‌ی بازدید از اولین نمایشگاه بین المللی میوه و سبزیجات ایران در گفتگو با خبرنگار ایانا درباره وضعیت تولید میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری، گفت: میزان تولید میوه‌های گرمسیری در  سال جاری حدود 8.8 میلیون تن بوده که این میزان میوه  از سطحی بالغ بر 730هزار هکتار برداشت شده است.

وی افزود: در ده ماهه سال جاری حدود 650هزار تن صادرات میوه های نیمه گرمسیری داشتیم که حدود 100هزار تن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش میزان صادرات را شاهد بوده‌ایم.

جلیلی‌مقدم درباره تولید مرکبات در سال جاری، گفت: امسال برآورد تولید پرتقال در کشور  ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ هزار تن افزایش میزان تولید را داشتیم و وضعیت خوبی رو به لحاظ تولید پرتقال در کشور داریم.

وی با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان به وضعیت مطلوب تولید خرما در کشور اشاره کرد و یادآور شد: در سال جاری حدود 1 میلیون و 400هزار تن برآورد تولید خرما بوده و وضعیت تولید خرما در کلیه ارقام وضعیت مطلوبی را داشته و نسبت به سال گذشته افزایش تولید را شاهد بوده‌ایم.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری تصریح کرد: با توجه به اینکه ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های میوه در دنیا به شمار میرود و ما در حدود ۳۰ محصول رتبه یک تا دهم تولید را به خود اختصاص داده ایم؛ برگزاری اینگونه نمایشگاه ها پتانسیل کشورمان را به سایر کشورها معرفی میکند و بستری  است تا سایر کشورها  با محصولات تازه خوری و فرآورده های کشورمان در حوزه تولیدات کشاورزی آشنا شوند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید