Iranian Agriculture News Agency

مهاجر خبر داد:

رشد سطح زیر کشت اراضی گندم آبی و دیم در سال جاری

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی از رشد سطح زیر کشت اراضی گندم آبی و دیم در سال جاری نسبت به مدت مشابه خبر داد.

رشد سطح زیر کشت اراضی گندم آبی و دیم در سال جاری

به گزارش خبرنگار ایانا، علیرضا مهاجر معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی صبح امروز در "نشست پیگیری اجرای الگوی کشت و کشت قراردادی" که با حضور جمعی از مدیران ستادی و استانی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، به رشد 3.6 برابری جمعیت در جهان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر میزان اراضی کشت کاهش‌یافته و روزانه یکهزار نفر نیز به جمعیت جهان افزوده و بیشتر از ۸۰۰ میلیون نفر در فقر در دنیا به سر می‌برند.

 به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، در هر یک ثانیه به‌اندازه یک زمین فوتبال زمین زراعی در جهان تغییر کاربری می‌یابد.

وی به سهم مدیریت در ارتقاء تولید و عملکرد در جهان نیز اشاره کرد و گفت: با مدیریت در ارتقاء تولید می‌توانیم در گندم حدود ۴۳ درصد، برنج ۵۱ درصد، ذرت ۵۴ درصد، سیب‌زمینی 46 درصد و پنبه ۶۵ عملکرد در واحد سطح را افزایش دهیم.

مهاجر با تأکید بر اینکه سطح زیر کشت اراضی گندم نسبت به مدت مشابه سال رشد داشته است، افزود: بر اساس آخرین آمار تا به امروز 1 میلیون 745 هزار هکتار اراضی گندم آبی و 3 میلیون و 720 هزار هکتار دیم کشت‌شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد را نشان می‌دهد.

به گفته وی، درزمینهٔ بذر نیز ۴۲۰ هزار تن بذر تأمین‌شده و بیشتر از ۸۰ درصد آن جذب‌شده و امیدواریم مابقی آن نیز تا پایان دوره کشت جذب شود.

وی بابیان اینکه کشت قراردادی را در سال آینده از مردادماه آغاز خواهیم کرد، گفت: بسیاری از استان‌ها در حال حاضر در کشت قراردادی شرایط خوبی دارند.

مهاجر در پایان گفت: بنا است تا در الگوی کشت ابلاغی ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی را کاهش دهیم و ۱۴۰ هزار هکتار به اراضی دیم بیفزاییم؛ آب را مدیریت کنیم تا با اعمال بهره‌وری در آب، خاک و زمین بتوانیم نیاز کشور را در مواد غذایی اساسی تأمین کنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید