Iranian Agriculture News Agency

برومندی خبر داد:

سهم ۲۵ درصدی پسته از درآمد ارزی بخش باغبانی

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سفر استانی رییس جمهوری به استان کرمان یک مصوبه به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت باغ مادری برای تولید نهال گواهی شده گرفتیم که نتیجه آن را در آینده در باغبانی کشور می‌بینیم.

اختصاص 40 میلیارد تومان اعتبار برای احداث باغ مادری پسته

به گزارش خبرنگار ایانا، محمد مهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی امروز در همایش ملی سلامت پسته که با حضور سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور برگزار شد، اظهار کرد: نزدیک به ۵۰ درصد درآمد ارزی حاصل از صادرات بخش کشاورزی متعلق به بخش باغبانی است و از این میزان ۲۵ درصد مربوط به پسته است.

برومندی سطح باغات پسته دنیا را یک میلیون هکتار عنوان کرده و افزود: ۵۱۸ هزار هکتار از باغات پسته دنیا در ایران است، اما تولید این محصول در واحد سطح در کشور ما در مقایسه با کشورهای پیشرو تولیدکننده پسته بسیار پایین‌تر است.

وی، متوسط تولید پسته در ایران را یک تن در هکتار بیان کرد و تصریح کرد: در برنامه تحولی وزیر جهاد کشاورزی، افزایش عملکرد تولید در واحد سطح از محوری‌ترین برنامه‌ها در بخش باغبانی است.

برومندی، نهال را از مهمترین نهاده‌ برای توسعه و نوسازی باغات پسته قلمداد کرده و عنوان کرد: در گذشته سالی ۸۰ میلیون اصله نهال یارانه‌دار به تولیدکنندگان می‌دادیم که از این مقدار دو میلیون اصله نهال گواهی شده بود.

وی ادامه داد: ما هنوز در کشور یک باغ مادری تولید نهال گواهی شده پسته نداریم، اما در سفر استانی رییس جمهوری به استان کرمان یک مصوبه به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت باغ مادری برای تولید نهال گواهی شده گرفتیم که نتیجه آن را در آینده در باغبانی کشور می‌بینیم.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بار دیگر بر شناسنامه‌دار کردن باغات کشور اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار باغات کشور با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، تشکل نظام صنفی کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور شناسنامه‌دار می‌شوند.

وی با بیان این که امروزه لازمه تجارت جهانی این است که تولید شناسنامه داشته باشد، ابراز امیدواری کرد که بخش بازرگانی و سایر نهادها برای توسعه صادرات محصولات باغی به کمک وزارت جهاد کشاورزی بیاید.

برومندی در همین حال تولید قراردادی را بااهمیت خواند و از سایر نهادهای ذی‌ربط خواست در این زمینه نیز با وزارت جهاد کشاورزی همکاری کنند و تامین کننده منابع باشند.

وی اضافه کرد: در حوزه صادرات محصولات کشاورزی، قوانین پیچیده و دست و پاگیری وجود دارد که باید در قالب قرارگاه دیپلماسی غذایی حل شود.

برومندی در عین حال به افزایش ۱.۷ میلیون تنی تولیدات باغی کشور ظرف یکسال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: با این افزایش، تولید محصولات باغی کشور به ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده است.

وی افزود: تولیدات باغی با مخاطرات اقلیمی فراوانی به ویژه سرمازدگی مواجه بوده که بر محصولات باغی از جمله پسته تاثیر معناداری گذاشته است به طوری که در استان کرمان بالاترین سطح سرمازدگی را تجربه کردیم و با کمبود و تغییر کیفیت آب مواجه شده‌ایم.

وی تغذیه گیاهی را در تولیدات کشاورزی و باغبانی بااهمیت خواند و تصریح کرد: با کمک بخش تحقیقات، یک تشکل علمی تخصصی به منظور تغذیه باغبانی به ویژه برای پسته ایجاد کرده‌ایم و اگر برنامه تغذیه باغات با کمک این تشکل تخصصی را اجرا کنیم، کار جهادی انجام داده‌ایم که سال آینده تغییرات معناداری در تولید پسته خواهد گذاشت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید