Iranian Agriculture News Agency

برومندی:

پرداخت ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به باغداران آسیب دیده از سرمازدگی

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در محصولات باغی نسبت به سال قبل یک میلیون و 700 هزار تن افزایش تولید داشته ایم.

افزایش یک میلیون و 700 هزار تنی تولید محصولات باغی در سال جاری

به گزارش خبرنگار ایانا، محمد مهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی امروز در حاشیه همایش ملی سلامت پسته، با اشاره به استفاده از روشهای نوین آبیاری به منظور استفاده بهینه از آب آن را به عنوان مهمترین نهاده عنوان کرد و گفت: تغذیه مناسب در افزایش تولید نقش بسیار مهمی دارد.

وی  افزود: امسال علی رغم اینکه در محصولات باغی نسبت به سال قبل یک میلیون و 700 هزار تن افزایش تولید داشته ایم، به عنوان مثال در تولید مرکبات 300 هزارتن و زیتون دو برابر سال گذشته بوده اما بر اثر سرمازدگی بخصوص در استانهای یزد و کرمان خسارت جدی هم داشته ایم.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، میزان خسارت را 200 هزار میلیارد تومان اعلام کرده و عنوان کرد: 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب کمک‌های فنی و اعتباری به باغداران پرداخت می شود.

برومندی  گفت: به غیر از چهار محصول گرمسیری، در باقی محصولات باغی علاوه بر برطرف کردن نیازهای داخلی صادر کننده نیز هستیم .

وی در رابطه با تولید و صادرات پسته گفت: از مجموع 200 هزار تن صادر در سال داشتیم اما امسال با توجه به سرمازدگی باغات میزان تولید نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاوزی، به‌باغی را یک موضوع بسیار مهم در باغبانی کشور دانست و گفت: مجموعه عملیات داشت و اقداماتی که پس از برداشت انجام می شود در قالب کارگروههای تخصصی هم در موسسه تحقیقات و علوم باغبانی و هم مدیران و کارشناسان معاونت امور باغبانی در وزراتخانه و بطور دائم در سازمان تات با کشاورزان مورد بررسی قرار می گیرد که همه این اقدامات موجب کاهش مشکلات تولید خواهد شد.

وی افزود: توسعه باغات در دستور کار نیست اما اصلاح، احیا و جایگزینی باغات دستور کار قرار دارد .

برومندی در پایان با بیان اینکه ما کمترین میزان استفاده از کود و سم را در همه دنیا داریم، تصریح کرد: امروز محصولات ما به 200 کشور جهان صادر می شود، ما کمترین برگشت محصول را داریم و این امر بیانگر درستی مراحل تولید است؛ علاوه بر این شرایط اقلیمی ایران موجب شده محصولات باغی ما در طعم، مزه و رنگ در دنیا بی رقیب باشد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید