Iranian Agriculture News Agency

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد:

ایجاد ظرفیت برای ۵۰۰ میلیون نفر علاقه‌مند به بخش کشاورزی

با افزایش ظرفیت کشاورزی نیاز به صادرات نفت نخواهیم داشت

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: یک جمعیت بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر علاقه مند به محصولات کشاورزی داریم، براین باور هستیم اگر از این ظرفیت به صورت عملیاتی و اجرایی استفاده شود نیاز به صادرات نفت نخواهیم داشت.

ایجاد ظرفیت برای ۵۰۰ میلیون نفر علاقه‌مند به بخش کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا، محمدجواد عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی  مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی آیفارم که در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی شهر آفتاب برگزار شد، اظهار کرد: بخش کشاورزی یکی از بخش‌های بسیار مهمی است که مسیر توسعه کشور بستگی به رشد این بخش دارد. امنیت غذایی نیز از جمله مباحث جدی جامعه بشری به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: حساس بودن سلامت غذایی مردم و توجه به این بخش، به امنیت ملی گره خورده است‌. خوشبختانه تعامل و همراهی خوبی بین مجموعه مجلس شورای اسلامی و‌ وزارت کشاورزی وجود دارد.

عسگری افزود: در مجلس به کمک همکاران توانستیم فضا را برای توسعه و تولید محصول باکیفیت‌تر و محصولات ارگانیک کشاورزی هموار کنیم همچنین ظرفیت‌های خوبی در داخل داریم که شامل اقلیم، آب، خاک، مجموعه تحقیقاتی و نیروی انسانی است. در حوزه اجرا و پژوهش نیز ظرفیت‌های خوب قابل استفاده ای داریم.

وی همچنین گفت: ظرفیت های خوبی در حوزه صادرات داریم، یک جمعیت بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر علاقه مند به محصولات کشاورزی داریم و براین باور هستیم اگر از این ظرفیت به صورت عملیاتی و اجرایی استفاده شود نیاز به صادرات نفت نخواهیم داشت و به راحتی می‌توانیم از حوزه کشاورزی زیرساخت‌ها را به روز و فضایی را متناسب با شعار سال فراهم کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بخش دانش بنیان کمی عقب هستیم اما در حوزه پژوهشی ۳ هزار محقق، در مراکز عالی ۷ هزار پژوهشگر در مقاطع استادیاری و استاد تمامی، در دانشگاه آزاد ۲ هزار محقق داریم که ظرفیت بی نظیری است. حدود ۲۵۰ هزار فارغ التحصیل در بخش کشاورزی داریم که ظرفیت منحصر به فردی است.

وی اظهار کرد: اعتبارات خوبی را برای این بخش درنظر گرفتیم. نگاه ما برای سال آینده نیز بالا بردن بهره وری است تا بتوانیم از حداقل ظرفیت‌ها استفاده کنیم. در برنامه هفتم توسعه کارگروهی را تشکیل دادیم تا در قالب نقشه راه برنامه زمانبندی خود را پیش ببریم.

عسگری افزود: آینده دنیا در گرو تولید محصولات کشاورزی است باید در این زمینه تلاش کنیم تا خروجی خوبی داشته باشیم‌‌. قطعا برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی به علاقه مندان برای تولید ایده می‌دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در احداث گلخانه‌ها، بحث اقلیم مهم است که ما در اختیار داریم و باید از آن خوب استفاده کنیم، مجلس و دولت در تلاش هستند تا بتوانند این مسیر را هموار کنند.

وی اضافه کرد: در بحث سلامت مردم و تولید غذای سالم باید تلاش شود، باید در حوزه دانش بنیان به نقطه مطلوبی در بخش کشاورزی دست پیدا کنیم.

در ادامه، فرشید مهرشاد معاونت نمایشگاهی‌ مجموعه بین المللی شهر آفتاب، بیان کرد: مجموعه‌های نمایشگاهی مهم ترین بخش در تکریم و تامین زنجیره تامین تجارت مجموعه‌های اقتصادی و تجاری محسوب می‌شوند. هرچه این مجموعه‌ها قدرت و کیفیت بیشتری در راستای رضایت مشتری داشته باشند نقش تجارت در کشور پویاتر خواهد بود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید