Iranian Agriculture News Agency

برومندی:

بسته حمایتی وزارت جهاد کشاورزی برای سرمایه‌گذاری در حوزه نهال

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: در حال حاضر برنامه احداث ۳۷ باغ مادری در استان‌های مختلف کشور در دستور کار است.

احداث ۳۷ باغ مادری در استان‌های مختلف کشور در دستور کار است

به گزارش خبرنگار ایانا، محمدمهدی برومندی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی امروز در نشست خبری صبح امروز به مناسبت هفته دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار ایانا درباره ایجاد باغات مادری، گفت: نهال مهم‌ترین نهاده در بخش باغبانی است و تفاوت ما با محصولات یک‌ساله و چندساله سرمایه‌گذاری بلندمدت است؛ بنابراین باید نهال سالم، گواهی‌شده و عاری از هر نوع ویروس همراه با اصالت در اختیار باغداران قرار گیرد.

 به گفته برومندی، بسته حمایتی وزارت جهاد کشاورزی برای سرمایه‌گذاری در حوزه نهال در نظر گرفته‌شده است.

وی بابیان اینکه در حال حاضر برنامه احداث ۳۷ باغ مادری در استان‌های مختلف کشور در دستور کار است، تصریح کرد: در حال حاضر 14 باغ مادری در حال فعالیت است.

به گفته معاون وزیر در امور باغبانی، 7.2 میلیون اندام‌های تکثیری در باغات مادری کشور تولید می‌شود.

برومندی تصریح کرد: در یک سال گذشته ۱۰ باغ مادری جدید در استان‌های مختلف کشور تأسیس‌شده است.

وی همچنین از آغاز به کار یک باغ مادری در تهران تا پایان سال خبر داد و گفت: این باغ مادری ۸ میلیون نهال گواهی‌شده تولید خواهد کرد.

 به گفته برومندی، در سفرهای استانی رئیس‌جمهور باغات مادری به‌عنوان یکی از نیازها مطرح شد و اعتبارات مختلفی در برای احداث باغ مادری در نظر گرفته‌شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود 3 میلیون هکتار باغ در کشور، گفت: 23 هزار هکتار گلخانه فعال در کشور وجود دارد.

به گفته برومندی، 260 هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی است و حدود 25 میلیون و 700 هزار تن انواع محصولات باغی در کشور تولید می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: 20 درصد سطح زیر کشت اراضی کشاورزی به باغبانی تعلق دارد که 37 درصد اشتغال را به خود اختصاص داده است.

برومندی با تأکید بر اینکه انواع میوه‌ها در کشور به‌جز 4 محصول، موز، آناناس، نارگیل و انبه در کشور تولید می‌شود، گفت: در سال گذشته 450 میلیون دلار موز وارد کشور شده است.

وی با اشاره به سرانه مصرف 150 کیلویی میوه برای هر ایرانی در سال، افزود: با در نظر گرفتن جمعیت 85 میلیونی کشور و متوسط قیمت هر کیلوگرم میوه 15 هزار تومان؛ باغداران سالانه بیش از 200 هزار میلیارد تومان ثروت در کشور ایجاد می‌کنند.

برومندی بابیان اینکه یکی از برنامه‌های تحولی وزیر جهاد کشاورزی در حوزه باغبانی است، افزود: از ابتدای دولت سیزدهم حدود 50 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این بخش انجام‌شده که آنچه در هفته دولت به بهره‌برداری رسیده حدود 10 هزار میلیارد تومان بوده است.

به گفته معاون وزیر در امور باغبانی، در بهره‌برداری هفته دولت در بخش باغبانی برای 10 هزار نفر اشتغال‌زایی شده است.

وی یادآور شد: با اجرای 50 هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری بخش باغبانی 100 هزار شغل ایجاد می‌شود.

پالایشگاه گیاهان دارویی در کشور ایجاد شد

معاون وزیر در امور باغبانی در بخش دیگری از سخنان خود از ایجاد پالایشگاه گیاهان دارویی در کشور، خبر داد و گفت: در دهه فجر پالایشگاه گیاهان دارویی در کاشمر به بهره‌برداری می‌رسد که حجم سرمایه‌گذاری این پروژه 26 میلیون یورو است.

به گفته وی، صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است و سبب می‌شود تا از خام فروشی محصولات کشاورزی جلوگیری به عمل آید و ارزش‌افزوده بیشتری از صادرات داشته باشیم.

برومندی به خسارات سیل و سرمازدگی در استان‌های مختلف کشور ازجمله کرمان، یزد و فارس اشاره کرد و گفت: با توجه به خسارات ایجادشده دولت سیزدهم، تولید محصولات افزایش‌یافته به‌طوری‌که تولیدات مرکبات بیش از 300 هزار تن افزایش داشته و همچنین تولیدات گیاهان دارویی با افزایش 10 هزار هکتاری سطح زیر کشت حدود 60 هزار تن افزایش‌یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با تأکید بر اینکه ما واردکننده مرکبات به کشور نیستیم، یادآور شد: محصول نارنگی در اسفندماه در حدود 5 تا 10 هزار تن توسط مرزنشینان سیستان و بلوچستان وارد کشور می‌شود که واردات در اسفندماه اثر منفی بر تولید ندارد؛ البته با رایزنی‌های انجام‌شده در حال حاضر واردات این محصول با صادرات سیب انجام می‌شود.

معاون وزیر در امور باغبانی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید تمامی محصولات گرمسیری در کشور، یادآور شد: طرح تولید میوه‌های گرمسیری همراه با تنوع‌بخشی در محصولات گلخانه‌ای در دست بررسی است.

وی تأکید کرد: در 5 سال آینده می‌توانیم با تولید میوه‌های گرمسیری در کشور میزان واردات آن را 50 درصد کاهش دهیم.

برومندی با اشاره به تشکیل «قرارگاه دیپلماسی کشاورزی» در وزارت جهاد کشاورزی، تصریح کرد: 12 پایانه صادراتی محصولات کشاورزی با همراهی بخش خصوصی در کشور ایجاد خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به برنامه وزارت کشاورزی برای شناسنامه‌دار کردن میوه‌های تولیدی در کشور، گفت: تا پایان سال آینده همه باغات کشور شناسنامه‌دار خواهند شد.

برومندی در بخش دیگری از سخنان خود به مکانیزاسیون در بخش باغبانی کشور اشاره کرد و یادآور شد: ضریب مکانیزاسیون باغبانی در دنیا 4.5 تا 5 اسب بخار در واحد هکتار است درحالی‌که این عدد در کشور ما از 2.2 اسب بخار عبور کرده است.

به گفته وی، 25 هزار تراکتور باغی در حال حاضر در کشور وجود دارد و بحث مکانیزاسیون باغات با جدیت دنبال می‌شود.

برومندی بابیان اینکه تلاش می‌کنیم تا به بازار اروپا از تجارت آزاد راه پیدا کنیم، تصریح کرد: این مهم با توسعه 12 مرکز لجستیک محقق می‌شود و بیش از 1500 میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌های گلخانه‌ای از دولت مصوبه گرفتیم.

وی افزود: در حال حاضر 750 هزار هکتار سطح زیر کشت در اختیار سبزی و صیفی است که با در نظر گرفتن سطح زیر کشت پیاز و سیب‌زمینی، سطح زیر کشت این محصولات 300 هزار هکتار خواهد بود که برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده بنا است تا این محصولات به گلخانه‌ها منتقل شوند و در حال حاضر قرار است تا گلخانه‌ها را تا 100 هزار هکتار افزایش دهیم.

برومندی معاون وزارت جهاد کشاورزی درباره احیای باغات فرسوده در دولت سیزدهم، گفت: طبق آمارها با توجه به شرایط اقلیمی از سه میلیون هکتار اراضی باغی کشور نزدیک یک‌میلیون هکتار آن باغ‌های فرسوده و رهاشده است که به اصلاح، احیا، حذف و جایگزینی نیاز دارد که این مهم در دولت سیزدهم موردتوجه قرارگرفته است.

وی با اشاره به احیا یک‌میلیون هکتار باغ فرسوده در دولت سیزدهم، تصریح کرد: در قالب سفرهای رییس جمهوری توانستیم مصوباتی برای اصلاح، احیا، حذف و جایگزینی نخلستان‌ها و باغات چای شمال کشور دریافت کنیم که با احیا این باغات تولید محصول خرما و چای افزایش خواهد یافت.

وی در پایان گفت: با احیا باغات چای در مصوبه سفر رییس‌جمهور به استان گیلان 20 هزار تن واردات چای به کشور کاهش یابد.

✍️ ساناز بردبار

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید