Iranian Agriculture News Agency

برومندی در گفتگو با ایانا خبر داد:

تامین معیشت باغداران و صرفه جویی در آب با تولید سیب زودرس و فوق‌ زودرس

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از تامین معیشت باغداران و صرفه جویی در آب با تولید سیب زودرس و فوق زودرس خبر داد.

تامین معیشت باغداران و صرفه جویی در آب با تولید سیب زودرس و فوق‌ زودرس

محمدمهدی برومندی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه رونمایی از ۹۱ ژنوتیپ امیدبخش سیب، در گفتگو با خبرنگار ایانا اظهار کرد: مهم‌ترین رسالت وزارت جهاد کشاورزی تأمین امنیت غذایی کشور است.

وی با اشاره به وضعیت بسیار خوب جمهوری اسلامی ایران در تولید محصولات باغبانی، افزود: یکی از مهم‌ترین محصولات باغبانی کشور سیب بوده و ما سالانه بیش از چهار میلیون و سیصد هزار تن سیب در کشور تولید می‌کنیم.

برومندی یادآور شد: محصول سیب در سبد صادراتی کشور قرار دارد و ما سالانه حدود یک‌میلیون تن از این محصول را صادر می‌کنیم و درآمد ارزی بسیار خوبی نیز از این محل برای کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه پایداری و افزایش تولید در واحد سطح و ارتقای کیفیت تولید از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت باغبانی و موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور است، یادآور شد: در اقدام شایسته در بخش تحقیقات موسسه علوم باغبانی از ۹۱ ژنوتیپ امیدبخش سیب رونمایی شده و همچنان در نقاط مختلف کشور برای مشخص شدن میزان سازگاری در این زمینه آزمایش و تحقیق انجام می‌شود.

معاون وزیر در امور باغبانی بابیان اینکه در این زمینه می‌توانیم دو مسئله بسیار مهم در حوزه تولید سیب را حل کنیم، گفت: با توجه به اینکه 95 درصد تولید ما تولید پاییزه بوده و تقریباً هم‌زمان رسی سیب داریم؛ به‌طور مثال در استان آذربایجان غربی  با برداشت یک‌میلیون سیب با مشکلاتی مانند سردخانه، حمل‌ونقل، بازار و مجموعه مشکلاتی در این زمینه مواجه میشویم.

وی ادامه داد: با این اقدام؛ به ارقام زودرس دست می‌یابیم و در ازای برداشت 3.5 میلیون تن سیب در پاییز تولید را در طول تابستان تقسیم میکنیم؛ یک باغدار در این زمینه می‌تواند مدیریت کند که در زمان‌های مختلف محصول سیب را تولیدی داشته باشد.

معاون وزیر تصریح کرد: کشور ما جزو مناطق خشک و نیمه‌خشک دنیا است و آب به‌عنوان مهم‌ترین محدودیت و مهم‌ترین نهاده در تولید به شمار می‌رود که با این اقدام با توجه به دستیابی به ارقام زودرس آب کمتری مصرف می‌شود.

به گفته وی، از نیمه دوم خرداد تا اوایل تیرماه  برداشت سیب انجام می‌شود و تا شهریورماه نیازی به مصرف آب به میزان تولید سیب پاییزه نیست.

برومندی یادآور شد: معیشت باغدار در تولید ارقام زودرس و فوق زودرس به‌نحوی‌ خواهد بود که در اواخر و اوایل تیرماه سیب‌درختی را برداشت می‌کند و قیمت هر کیلو از یان محصول عدد بالاتری است و به اقتصاد بهره‌بردار نیز کمک می‌کند.

وی در پایان گفت: امیدوارم با ریل‌گذاری و اقدامات خوبی که در وزارت جهاد کشاورزی توسط مقام عالی وزارت در بخش تحقیقات، اجرا و تولید در برنامه تنظیمی به مجلس ارایه شده و به عنوان سند بالادستی به شمار میرود، بتوانیم در چند سال آینده توفیقات بسیار خوبی را در حوزه باغبانی به‌ویژه در تولید سیب داشته باشیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید