Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری دهه فجر مطرح کرد:

راه‌اندازی زنجیره تأمین و توزیع ماهی در ۴ استان کشور

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: از ابتدای سال 99 تاکنون، 400میلیون دلار محصولات شیلاتی به وزن 114 هزار تن صادر شده است.

ارزآوری 400 میلیون دلاری صادرات محصولات شیلاتی در 9 ماهه سال 99

به گزارش خبرنگار ایانا، نبی‌الله خون‌میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در نشست خبری امروز که به مناسبت ایام دهه فجر برگزار شد، با اشاره به ممنوعیت صید ترال اظهار کرد: بر اساس توافق اولیه که بین سازمان شیلات ایران، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و نمایندگان عضو کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی صورت گرفت مقرر شد، از اول آذر به مدت 2 سال، صید فانوس ماهیان در خلیج فارس و دریای عمان متوقف شود و همزمان با برنامه توقف به منظور آیش ذخایر، برنامه پایش ذخایر، مطالعات و به روزرسانی توسط موسسه تحقیقات شیلاتی و با همراهی فراکسیون محیط زیست مجلس انجام گیرد.

وی افزود: پس از این توافق، مقرر شد، صید ترال ناوگان‌های فردوس، طبس و کیش هم متوقف شود و در حال حاضر هر 4 ناوگان صیادی متوقف شده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با روش‌های جایگزین صید ترال عنوان کرد: امیدواریم محققین در بخش‌های تحقیقاتی شیلات پس از برآوردهای میدانی در دوران توقف صید،  بتوانند روش‌های صید جدیدی را پیشنهاد دهند.

خون‌میرزایی، وضعیت تولید کنسرو را بهتر از سال‌های گذشته دانست و گفت: در 9 ماهه سال 99، بیش از 3 میلیون قوطی کنسرو ماهی قزل آلا توسط شرکت‌های داخلی تولید و روانه بازار شده است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به افزایش قیمت تن ماهی در کشور عنوان کرد: سازمان شیلات ایران با سندیکای کنسرو کشور به منظور خودداری از عرضه تن ماهی با قیمت بیش از 30 هزار تومان توافق کرده است و عرضه عمومی تن ماهی 180 گرمی در روغن گیاهی در شش ماهه اول 28 هزار و 500 تومان بوده است که در سه ماهه سوم سال با یک روند کاهشی به 24 هزار و 500 تومان رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بومی سازی تجهیزات پرورش ماهی در دریا تأکید کرد: تاکنون بیش از 70 درصد از تجهیزات پرورش بومی سازی شده که این تجهیزات بومی در حال حاضر در دریای خزر به آب انداخته شده و امیدواریم در استان های جنوبی هم از این تجهیزات استفاده شود.

وی در رابطه با پرورش ماهیان خاویاری خاطرنشان کرد: میزان تولید گوشت و خاویار پرورشی در 9 ماهه سال جاری بیش از میزان مشابه در سال گذشته بوده و برآورد تولید خاویار پرورشی تاکنون 10 تن بوده است.

خون‌میرزایی ادامه داد: تولید میگو هم در سال گذشته 46 هزار تن بود که امسال میزان تولید به بیش از 48 هزار تن رسیده است.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال 99 تاکنون، 400میلیون دلار محصولات شیلاتی به وزن 114 هزار تن صادر شده است.

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه در سال جاری میزان تولید ماهی تیلاپیا افزایش یافته است، تصریح کرد: سال گذشته میزان تولید ماهی تیلاپیا در استان‌های دارای مجوز 500 تن بود که امسال به 3 هزار تن افزایش یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: عوامل متعددی برروی ذخایر آبزیان به خصوص در صید ساحلی موثر است که یکی از مهمترین این عوامل، قایق‌های بدون هویت است.

وی با اشاره به تدوین برنامه 5 ساله برای خودکفایی در تولید تخم چشم‌زده ماهی قزل آلا گفت: امسال واردات تخم‌چشم زده نسبت به مدت مشابه سال گذشته بسیار کمتر بوده است و امیدواریم با جدیتی که در تولید وجود دارد بتوانیم به زودی در این زمینه به خودکفایی برسیم.

خون‌میرزایی افزود: تاکنون 90 میلیون قطعه تخم چشم‌زده وارد کشور شده و نیاز کشور حدود 500 میلیون قطعه است.

وی در رابطه با ایجاد زنجیره تأمین و تولید ماهی خاطرنشان کرد: اولین زنجیره تأمین و توزیع ماهی در کشور در ماه گذشته با ظرفیت 20 هزار تن پوشش در استان‌های فارس، چهارمحال و بختیاری، قزوین و گیلان راه‌اندازی شده است که می‌تواند فضای کسب و کار در کشور را تقویت کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید