Iranian Agriculture News Agency

وزارت کشاورزی روسیه گزارش داد:

شهر آستراخان روسیه و مناطق ساحلی آن در شمال دریای خزر را با ماهیان خاویاری‌اش می‌شناسند، ماهی که از آن به عنوان «ملکه دریای خزر» یاد می‌کنند. ماهی خاویار یا فیل‌ماهی یک گونه ماهی بزرگ استخوانی است که منبع تولید خاویار به شمار می‌آید.

برداشت خاویار بدون کشتن فیل‌ماهی‌ها/رشد 25 درصدی تولید خاویار در نیمه نخست سال 2020

 

به گزارش ایانا از یورونیوز، شرکت «بلوگا» در شهر آستراخان که فعالیت خود را در پرورش ماهیان خاویاری از سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز کرده بنا دارد با تغییر روش تولید از سنتی به مدرن، به بقای نوع این ماهی‌ها کمک کند. فیل‌ماهی‌ها هم‌اکنون در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض قرار دارند.

 

نگهداری از ۱۱ هزار ماهی خاویاری

شرکت «بلوگا» 2 هکتار مخزن آبی دارد که در آن ۱۱ هزار قطعه ماهی خاویاری نگهداری می‌شود. ولادیمیر ولادیمیرف، رئیس این شرکت می‌گوید: « حدود ۵۰ مخزن ماهی داریم، آن‌هم برای اهداف مختلف. قفس‌های آبی بزرگی داریم که ۷۰ متر طول و ۴.۵ متر هم عمق آنهاست. مخازن نگهداری از ماهی‌های کوچک ما نیز ۲۰ متر طول و ۲ متر عمق دارند.»

اغلب برداشت خاویار با کشتن ماهی همراه است

به طور سنتی برداشت خاویار از ماهی‌ها با کشتن آنها همراه است. اما این شرکت حالا می‌خواهد از روش‌های غیرسنتی برای تولید خاویار استفاده کند و در عین حال ماهی را زنده نگه دارد. بدین ترتیب هنگامی که خاویار در بدن ماهی آماده برداشت باشد، مراحل استخراج انجام می‌شود. بعد از عمل کوچک برداشتن خاویار از شکم ماهی، عملیات بهبودی ماهی آغاز می‌شود.

توانبخشی ماهی پس از برداشت خاویار

رئیس‌ این کارخانه می‌گوید: «ما استخراج خاویارها را به پایان رساندیم و اکنون می‌بینید که ماهی‌ها در قفس هستند. آنها اینجا توانبخشی می‌شوند چرا که ماهی استرس زیادی تحمل کرده و به آنها ویتامین تزریق می‌شود. آنها به مدت یک هفته اینجا خواهند ماند و پس از بهبودی به قفس‌های دیگری منتقل خواهند شد.»

روند رو به رشد تولید خاویار در منطقه آستراخان

به گفته وزارت کشاورزی روسیه، صنعت ماهیگیری منطقه آستراخان نسبت به سال گذشته خاویار بیشتری تولید کرده است. در نیمه نخست سال نیز  ۱۱۵۸ تن خاویار تولید شده است که تقریبا ۲۵ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ میلادی است. در حال حاضر ۳۷ شرکت تولید خاویار در منطقه آستراخان روسیه فعالیت می‌کنند و تعداد آنها رو به رشد است.

 

ابرماهی خاویاری که قرن نوزده صید شد

بزرگترین ماهی خاویاری صید شده به وزن ۱۵۷۱ کیلوگرم و به طول ۷.۲ متر در قرن ۱۹ و در رود ولگا ثبت شده است.

ماهیگیری بیش از حد حیات فیل‌ماهی‌ها را تهدید می کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید