Iranian Agriculture News Agency

سروی خبر داد:

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از پرداخت تسهیلات به نوغانداران از دو محل صندوق کارآفرینی امید و بانک قرض‌الحسنه رسالت خبر داد.

پرداخت تسهیلات ویژه به نوغانداران

عدیل سروی زرگر رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا از پرداخت تسهیلات به نوغانداران خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم‌نامه وزارت جهاد کشاورزی با صندوق کارآفرینی امید، تسهیلات به نوغانداران پرداخت خواهد شد.

وی درباره پرداخت تسهیلات به نوغانداران، افزود: برای این منظور طرح مشترکی در حال تدوین است تا از منابع این صندوق، تسهیلات با کارمزد ۴ درصد برای مناطق مرزی و کارمزد ۶ درصد برای مناطق غیر مرزی برای مشاغل نوغانداری پرداخت شود.

سروی زرگر با اشاره به اینکه رایزنی‌هایی نیز با بانک قرض‌الحسنه رسالت برای پرداخت تسهیلات در حال انجام است، یادآور شد: تسهیلات این بانک به‌صورت پایلوت در 7 استان تولیدکننده عمده پیله ابریشم از جمله گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، اصفهان و آذربایجان شرقی پرداخت خواهد شد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اشاره به اینکه در سال جاری ۴۶ هزار و 502 جعبه تخم نوغان در استان‌های مختلف کشور توزیع شده است، گفت: میزان توزیع تخم نوغان در سال گذشته 39 هزار و 766 جعبه بوده است.

وی با بیان اینکه توزیع تخم نوغان در سال جاری ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: در  طول ۱۲ سال گذشته، بیشترین میزان توزیع  در سال جاری بوده است.

سروی زرگر تولید پیله تر ابریشم در سال جاری را یک‌هزار و ۶۵۰ تن عنوان کرد و تصریح کرد: تولید امسال نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد و به نسبت به سال 1397 به مقدار، 68 درصد افزایش یافته است.

همچنین به گفته رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور، ضریب خوداتکایی تولیدات فعلی صنایع فرش و منسوجات ابریشمی طی دو سال از ۲۸ درصد به ۴۸ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: تولید و توزیع تخم نوغان در استان‌های گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و مازندران بیشترین افزایش را نسبت به سال گذشته داشته و در سال‌های اخیر استان‌های ایلام، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد و کرمان اقدام به نوغانداری کرده‌اند و افزایش قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته در تولید داشته اند.

سروری زرگر افزود: تعداد استان‌های فعال در نوغانداری از 22 استان به 31 استان افزایش یافته و ظرفیت‌های جدید و ارزشمندی را برای چشم انداز آتی این صنعت ایجاد کرده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور درباره توزیع نهال توت نیز گفت: ۱۶۴ هزار و ۲۰۰ اصله نهال تولیدی در ۱۷ استان کشور توزیع‌شده و خوشبختانه تولید نهال توت برای اولین بار در ۷ استان کشور به میزان یک‌میلیون و ۱۱۵ اصله در حال  تولید است که جهش قابل‌توجهی را در این حوزه شاهد هستیم و این میزان تولید بی‌سابقه است.

وی با اشاره به افزایش تعداد خانوار نوغاندار، گفت: این خانوارها از ۱۷ هزار و ۵۰۰ خانوار به ۲۹ هزار و ۵۰۰ خانوار افزایش یافته است و خوشبختانه توسعه نوغانداری در کشور که به‌عنوان یکی از طرح‌های مصوب وزارت جهادکشاورزی برای جهش تولید است، با همت نوغانداران و کارشناسان باوجود شرایط کرونا به اهداف تبیین شده دست یافته است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید