Iranian Agriculture News Agency

رفیعی پور خبر داد:

رئیس سازمان دامپزشکی ضمن اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت امنیت غذایی جامعه را برعهده دارد، گفت: ما در بحث امنیت غذایی باید به دنبال خودکفایی و خوداتکایی باشیم.

کاهش وابستگی در نهاده‌های تولید داروهای دامی در سال 99

به گزارش پایگاه ایانا، «علیرضا رفیعی پور» در گفتگو با رادیو اقتصاد، افزود: علی رغم تمامی گرفتاری‌ها و مشکلات، طی چهار دهه پس از انقلاب تلاش‌های خوبی در حوزه کشاورزی و تامین امنیت غذایی در کشور انجام شده است.

وی با اشاره به این که در حوزه پروتئین دامی، چهل سال پیش تمامی اقلام مصرفی از قبیل لبنیات، تخم مرغ، گوشت سفید و قرمز، عسل و آبزیان در کشور از محل واردات تامین می شد، گفت: پس از چهل سال ایران فقط ۱۰ درصد در زمینه گوشت قرمز به خارج وابستگی بوده و در بقیه اقلام مازاد تولید و صادرات دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی افزود: این یک اتفاق مبارکی به رغم تمامی تحریم ها و شرایط سخت اقتصادی برای کشور است.

رفیعی پور ضمن اشاره به نامگذاری سال ۹۹ از سوی مقام معظم به سال جهش تولید، اظهارداشت: بطور قطع این نامگذاری بسیار حکیمانه و هوشمندانه است.

وی ادامه داد: دشمنان جمهوری اسلامی در شرایطی که برای ضربه زدن به اقتصاد ایران از هیچ تحریم و فشاری دریغ نکرده اند رهبر انقلاب تحقق جهش تولید را شرط ایجاد اشتغال و ناکام کردن برنامه ‌های ضد امنیت اقتصادی کشور اعلام می کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی اضافه کرد: اگر بخواهیم به تولید مقتدری برسیم و به شعار جهش تولید عمل کنیم در زمینه نهاده ها نباید وابسته باشیم.

وی افزود: ما در نهاده های حوزه ریز مغذی های مورد مصرف در غذای دام و طیور و همچنین مواد اولیه برای تولید دارو و واکسن های دامی که پشتیبان تولید هستند، نیازمندی داریم بنابراین سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها در کشور باید به نحوی باشد که درصد وابستگی به واردات این اقلام به شدت کاهش یابد.

رفیعی پور گفت: ما در سازمان دامپزشکی طی سه سال گذشته با همکاری معاونت علمی و  فناوری  ریاست جمهوری، شرکت های دانش بینان و استارت‌آپ‌ها به دنبال آن هستیم تا با کاهش وابستگی به واردات در اقلام یاد شده و تکیه بر تولید داخل، جهش تولید را رقم بزنیم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه راهبری جهش تولید را تا افق 1404 پیش بینی کرده ایم که در سال اول آن یعنی در سال 99، بسیاری از طرح های سازمان دامپزشکی در حوزه هایی که وابسته بودیم را برای اولین بار در داخل کشور تولید و افتتاح خواهیم کرد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید