Iranian Agriculture News Agency

معروفان در گفتگو با ایانا مطرح کرد:

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: حدود 80 روز است که بانک مرکزی ارزی را برای واردات نهاده‌های دامی به خصوص ذرت اختصاص نداده است و از طرف دیگر کشتی‌های بخش خصوصی در بنادر منتظر تخصیص ارز هستند.

کشتی‌های نهاده‌های دامی در انتظار تخصیص ارز

حسن عباسی معروفان مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه با وضعیت ذخایر نهاده‌های دامی اظهار کرد: در خصوص ذخایر استراتژیک نهاده‌های دامی، هیچ مشکلی در کشور وجود نداشته و کمبودی در انبارها نداریم.

وی با اشاره به عدم تخصیص ارز برای ترخیص بار کشتی‌های نهاده‌های دامی خاطرنشان کرد: حدود 80 روز است که بانک مرکزی ارزی را برای واردات نهاده های دامی به خصوص ذرت اختصاص نداده است و از طرف دیگر کشتی های بخش خصوصی در بنادر منتظر تخصیص ارز هستند که در صورت تخصیص، فروشنده های نهاده اجازه ترخیص بار از کشتی را صادر می کنند.

معروفان افزود: مشکل کشور نرسیدن نهاده‌های خریداری شده است که ارز آن به فروشندگان تحویل داده نشده است.

وی تأکید کرد: در صورت نرسیدن بار ذرت بخش خصوصی به بازار، تاوان آن را دولت و شرکت پشتیبانی امور دام باید بپردازند، همان‌طور که در یک ماه اخیر هم از ذخایر استراتژیک بیش از 300 هزارتن نهاده دامی در کشور توزیع شده است در حالی که چنین تکلیفی را نداشتیم.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور افزود: از آن جایی که تولیدکنندگان جوجه‌ریزی داشتند و ممکن بود در کشور با کمبود مرغ مواجه شویم، مجبور به ورود شدیم تا مشکل بخش خصوصی برای توزیع نهاده دامی را تعدیل کنیم.

معروفان در رابطه با محموله نهاده دامی مانده در کشتی ها تصریح کرد: 90 درصد این نهاده‌های دامی ذرت بوده و مقادیری هم جو و کنجاله سویا است.

وی افزود: بیش از یک میلیون و 500 هزار تن ذرت در بنادر است که با باقی اقلام به بیش از دو میلیون تن می‌رسد که همچنان در بنادر دپو شده و ارز آن تخصیص نیافته است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به مزایای سامانه بازارگاه اذعان کرد: سامانه بازارگاه یک سامانه کنترلی در زمینه قاچاق و دپوی کالا در انبارها است که مانع این اقدام واردکنندگان و تولیدکنندگان می شود.

وی افزود: بودن این سامانه به کنترل و تسریع امور کمک خواهد کرد و به افرادی که هنوز در این سامانه ثبت نام نکرده اند فرصت داده می شود در آن عضو شوند.

معروفان تأکید کرد: افزایش قیمت نهاده‌های دامی به واسطه توزیع در بازارگاه صحت ندارد و این سامانه تنها، سامانه شفاف‌سازی برای کنترل قیمت ها و موجودی انبارها است و نظارت کاملی بر روی آن وجود دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید