Iranian Agriculture News Agency

صنعت تولید مرغ در نقطه ثبات/ سیاست‌های حمایتی و مالی برای تولید گوشت قرمز امسال ادامه دارد

معاون امور تولیدات دامی شروع بازسازی زنجیره تولید گوشت مرغ را در مهر ماه سال گذشته را عامل پایداری و یکنواختی تولید در ماه‌های اخیر دانست و بکارگیری این آزمون موفق در ترمیم زنجیره تولید گوشت قرمز را از برنامه‌های معاونت تولیدات امور دامی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد.

صنعت تولید مرغ در نقطه ثبات/ سیاست‌های حمایتی و مالی برای تولید گوشت قرمز امسال ادامه دارد

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، ابراهیم حسن‌نژاد، تامین پروتئین حیوانی مورد نیاز جامعه را وظیفه اصلی این معاونت برشمرد و گفت: نیاز مستمر سفره مردم به این محصولات مقتضای استمرار در تولید توسط بخش دام کشور است.

وی با اشاره به تنوع تولیدات در این بخش افزود: تولید گوشت مرغ به دلیل دارا بودن حلقه‌های متعدد از اهمیت ویژه برخوردار است و ارتباط معنادار و هماهنگ این حلقه‌ها، امکان تولید مستمر و خطی در این صنعت را فراهم می‌کند.

حسن‌نژاد نوسان بازار و نارضایتی تولید کننده و مصرف کننده در ابتدای سال ۱۴۰۲ را از جمله چالش‌های موجود در بخش دانست و گفت: وزیر جهادکشاورزی در نخستین اقدام برای حل ریشه‌ای معضل صنعت مرغ نسبت به تامین به موقع نهاده دستورات لازم را صادر کرد.

وی، ترمیم گله مرغ مادر و اجداد را از دیگر اقدامات وزارت جهادکشاورزی در بازسازی حلقه‌های صنعت مرغ عنوان کرد، که در نتیجه آن ۲۵۰ هزار قطعه در مراکز اجداد جوجه‌ریزی صورت گرفت.

معاون امور تولیدات دامی با اشاره به مدت زمان ۲۲ ماهه برای جوجه‌ریزی در اجداد تصریح کرد: پس از بازسازی و افزایش تولید در گله‌های مرغ مادر و اجداد، اکنون به آمار بیش از ۱۵۰ میلیون قطعه در ماه رسیده‌ایم و این میزان جوجه‌ریزی بیش از ۲۴۰ هزار تن گوشت مرغ را ماهانه برای کشور تامین می‌کند.

وی تاکید کرد: امروز به اندازه کافی با تامین نهاده در زمان معین، اطمینان تولیدکننده برای تولید بیش از نیاز کشور و با هدف صادرات جلب شده، به طوری که در سال جاری ۶ هزار تن مرغ صادر شده است.

حسن‌نژاد میزان تولید تخم‌مرغ در سال ۱۴۰۲ را یک هزار و ۳۴۰ تن اعلام کرد که از این میزان، ۱۳۶ هزار تن راهی بازار صادراتی شده و هدف‌گذاری صادرات برای سال جاری ۲۰۰ هزار تن است.

معاون امور تولیدات دامی، تولید شیر را از دیگر محصولات پایه در بخش دام نام برد و گفت: سالانه ۱۲ میلیون تن شیر در کشور تولید می‌شود که با ظرفیت‌سازی، نیاز صنایع لبنی کشور به طور کامل از تولید داخل تامین می‌شود.

وی همین رابطه افزود: در صورت تبدیل صنایع لبنی به واحد سازنده - شیر- بیش از ۲ میلیون تن از این ماده پروتئینی صادر می‌شود و عمده آن در پنیر و شیر خشک است.

حسن‌نژاد در مورد تولید گوشت قرمز نیز گفت: ظرفیت تولید ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور وجود دارد و با اتخاذ سیاست‌های تشویقی به دنبال افزایش آن هستیم، به این منظور در زمستان گذشته یک میلیون تن نهاده به صورت مدت‌دار برای پروار کردن دام در اختیار دامداران و عشایر قرار گرفته است.

وی در پایان تاکید کرد: در سال ۱۴۰۳ هم با اجرای سیاست‌های حمایتی از ظرفیت قانون بودجه با افزایش سرمایه در گردش شرایط را برای افزایش گوشت قرمز فراهم می‌کنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید