Iranian Agriculture News Agency

در دولت سیزدهم محقق شد؛

رشد 1200 درصدی میزان سرمایه‌گذاری در زیربخش شیلات

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شیلات از سرمایه‌گذاری نزدیک به یک ونیم همتی در زیر بخش شیلات و آبزیان در دولت سیزدهم خبرداد.

رشد 1200 درصدی میزان سرمایه‌گذاری در زیربخش شیلات

به گزارش خبرنگار ایانا، رجبعلی قربان زاده درباره میزان جذب سرمایه‌گذاری در زیربخش شیلات و آبزیان در دولت سیزدهم گفت: در سال 1399 میزان سرمایه گذاری در زیربخش شیلات و آبزیان به میزان 14 هزار و 246 میلیارد ریال بوده که حدود 63 درصد آن از طریق تسهیلات بانکی، 20 درصد از سوی بخش خصوصی و 17 درصد آن از طریق اعتبارات دولتی محقق شده است.

قربان زاده افزود: بیشترین میزان سرمایه‌گذاری مربوط به پرورش میگو به میزان 37 درصد و سپس در حوزه پرورش ماهیان سردآبی و ماهیان گرم آبی به ترتیب با 30 و 23 درصد قرار دارد.

وی درباره میزان سرمایه‌گذاری در سال 1402 خاطرنشان کرد: در زیربخش شیلات و آبزیان به میزان 189 هزارمیلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده است که 90 درصد آن توسط بخش خصوصی، پنج درصد از اعتبارات بخش دولتی و 5 درصد از تسهیلات بانکی تامین شده است.

قربان زاده بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و میگو به ترتیب به میزان 34 و 33 درصد برشمرد و افزود: پرورش ماهی در قفس با 18 درصد، ماهیان گرم آبی با 10 درصد و پرورش ماهیان خاویاری با 4 درصد بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده‌اند. 

پرورش ماهی در قفس روشی نوین با بازگشت سرمایه بیشتر

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شیلات از رشد هزار و 200 درصدی میزان سرمایه‌گذاری در زیربخش شیلات طی سه سال دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: بخش بزرگی از این سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی اتفاق افتاده است که این امر نشان از جذاب بودن فعالیت‌های زیربخش شیلات و سودآوری بیشتر این طرح‌ها دارد.

قربان زاده پرورش ماهی در قفس را به‌عنوان روشی نوین و با بازگشت سرمایه بیشتر معرفی کرد و افزود: این بخش نیز با استقبال بسیار خوب بخش خصوصی مواجه بوده و با توجه به اهداف سازمان شیلات در برنامه جهش تولید و برنامه هفتم توسعه نوید بخش آینده ای روشن در این حوزه است.

خوداتکایی 100 درصدی در تولید لارو میگو در دولت سیزدهم

این مقام مسئول، درباره وضعیت خوداتکایی در تولید نهاده‌ها و تجهیزات شیلاتی در دولت سیزدهم گفت: در زمینه طراحی، ساخت و استقرار قفس پرورش ماهی در دریا به خوداتکایی 100 درصدی دست یافتیم و در زمینه خوراک آبزیان نیز میزان خوداتکایی 98 درصد بوده است.

قربان زاده از خوداتکایی 100 درصدی در تولید لارو میگو خبر داد و گفت: در سال 1402 حدود 4.4 میلیارد قطعه لارو میگو در کشور تولید شد.

وی خوداتکایی 85 درصدی تجهیزات قفس، طراحی، ساخت و استفاده از تکنولوژی های صید و صیادی در آب های کم عمق، عمیق و سطحی را مورد اشاره قرار داد و گفت: در زمینه طراحی، ساخت و استفاده از شناورهای صیادی قایق، لنج و کشتی برای صید در آب های کم عمق، عمیق و سطحی به خوداتکایی 100 درصدی دست یافته ایم.

 

خبرنگار: شبنم مسعودی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید