Iranian Agriculture News Agency

فعالیت 19 واحد و هسته فناور زیر چتر موسسه تحقیقات علوم دامی

رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری علوم دامی، از فعالیت 19 واحد و هسته فناور در این مرکز خبر داد.

فعالیت 19 واحد و هسته فناور زیر چتر موسسه تحقیقات علوم دامی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، کاظم بروفه با اشاره به اینکه حمایت از شرکت های دانش‌بنیان، یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به شمار می‌رود گفت: در حال حاضر 19 واحد و هسته فناور که با حوزه فعالیت دام و طیور، تحت حمایت مرکز رشد موسسه تحقیقات علوم دامی کشور فعالیت می‌کنند. این مرکز در سال 1398 تأسیس شد و اکنون زیر نظر پارک ملی فناوری‌های کشاورزی مشغول به فعالیت است.

وی افزود: از این 19 مورد 17 واحد فناوری و دو مورد هسته فناور است. همچنین دو واحد، جزو شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که در موضوعاتی مانند تغذیه و خوراک دام (11 مورد)، تولیدمثل دام (یک مورد)، زنبورعسل (پنج مورد) و امور خدماتی (دو مورد) فعالیت دارند.

بروفه شرکت‌های کوچک و متوسط فناوری را یکی از پایه‌های رونق اقتصادی، توسعه فناوری، کارآفرینی و تقویت تولید ملی دانست و افزود: توسعه این شرکت‌ها درگرو ایجاد زیرساخت‌های لازم برای کاهش خطرپذیری آن‌ها در دوران شروع فعالیت است و یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها، مراکز رشد واحدهای فناوری خواهد بود.

وی معتقد است: مرکز رشد واحدهای فناوری برای کارآفرینان و واحدهای کوچک و متوسطی که دارای ایده‌های محوری قابل تجاری شدن هستند، برای چند سال با ارائه اطلاعات، مشاوره‌های ضروری، خدمات، تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی در حد امکان به ارتقای آن‌ها کمک کرده و آن‌ها را برای حضور مستقل و مؤثر در صحنه فناوری کشور آماده می‌کند.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری علوم دامی با تأکید بر اینکه بهره‌وری حداکثری از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در راستای رونق اقتصاد دانش‌بنیان از ضروریات این مجموعه تحقیقاتی است، توضیح داد: استراتژی اصـلی «مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی» ایجاد بستری مناسب به‌منظور جذب کارآفرینان و فارغ‌التحصیلان علوم دامی، واحدهای R&D شرکت های پیشرو و بزرگ و شرکت های) Spin Offشرکت بزرگ‌تری که به چند کسب‌وکار خردتر و مستقل تقسیم می‌شود) اعضای هیأت علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در راستای تجاری‌سازی و توسعه دانش‌های فنی منتج از تحقیقات به‌عمل‌آمده توسط محققان علوم دامی، تولید محصولات دانش‌بنیان قابل‌عرضه به بازار و درنهایت رشد اقتصادی منطقه و کشور است.

وی افزود: خدمات عمومی و دفتری، خدمات اطلاع‌رسانی، خدمات مشاوره‌ای و آموزشی، خدمات فنی و تخصصی، خدمات مالی و اعتباری، خدمات تجاری‌سازی و بازاریابی و تسهیلات و ایجاد فضای نوآورانه از مهم‌ترین تسهیلاتی است که رئیس مرکز رشد موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در ارتباط با خدمات این مرکز به آن‌ها اشاره کرد.

بروفه بیان کرد: واحدهای فناوری که ایده محوری و حوزه اصلی پژوهشی آن‌ها حول اهداف «چشم‌انداز استراتژیک یا نقشه راه موسسه» برای ارتقاء مشارکت با بخش غیردولتی و برون‌سپاری بخشی از تحقیقات حوزه دامپروری به بخش خصوصی باشد، در راستای اجرای طرح‌های توسعه محور، در اولویت حمایت قرار خواهند داشت.

وی گفت: زیست‌بوم فناوری علوم دامی جوان است و در حال تکامل؛ بنابراین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، عزم جدی برای رفع کمبودها و توسعه زیرساخت‌های موردنیاز دارد که در آینده نزدیک شاهد اخبار و اتفاق‌های خوبی در این حوزه خواهیم بود.

 

منتشر کننده خبر: زینب سادات حسینی‌فر

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید