Iranian Agriculture News Agency

هرمزگان ظرفیت ۵۰ هزار هکتار اراضی پرورش میگو دارد

رییس سازمان شیلات ایران گفت: رشد تولید آبزیان پرورشی با سرمایه‌گذاری پایدار در بخش شیلات می‌تواند علاوه بر توسعه اشتغال‏، راهی مطمئن در افزایش صادرات و ارزآوری برای کشور باشد.

هرمزگان ظرفیت ۵۰ هزار هکتار اراضی پرورش میگو دارد

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، سیدحسین حسینی معاون وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از مناطق آبزی‌پروری قشم به منظور افزایش سرمایه‌گذاری، به ظرفیت‌های بسیار مناسب استان هرمزگان به ویژه در حوزه تکثیر و پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس اشاره کرد و گفت: این استان توانسته با برخورداری از ظرفیت‌های شیلاتی خود رتبه اول تولیدات شیلاتی کشور را به خود اختصاص دهد که این موضوع بیانگر نقش مهم شیلات هرمزگان در جایگاه جهانی شیلات کشور است.

رییس سازمان شیلات ایران‌، اراضی مستعد پرورش میگو در استان هرمزگان را بالغ بر ۵۰ هزار هکتار برشمرد و با بیان این که از این میزان ۹ هزار هکتار در منطقه مهرگان شهرستان بندر لنگه قرار دارد، خاطرنشان کرد: در صورت سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی این مجموعه، حدود ۶۰ هزار تن میگوی پرورشی به ظرفیت استان و کشور افزوده خواهد شد.

به گفته وی، در واقع تولید میگوی پرورشی در کشور ۲ برابر خواهد شد.

حسینی عنوان کرد: با توجه به صادراتی بودن میگوی پرورشی، در سال گذشته بیش از ۳۸ هزار تن میگو به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار صادر شد که برای کشور ارزآوری بسیار مناسبی داشته است.

وی افزود: شیلات به عنوان یکی از پتانسیل‌های بسیار بالقوه هرمزگان است که می‌تواند به عنوان یک نقطه قوت برای ایجاد سرمایه‌گذاری پایدار در جهت توسعه اشتغال و رونق این استان و کشور بر روی آن تکیه کرد.

تولید آبزیان پرورشی راهی مطمئن برای افزایش ارزآوری است

مدیرکل شیلات هرمزگان نیز در این بازدید، امکان سرمایه‌گذاری در زمینه تکثیر و پرورش ماهی در قفس، تکثیر و پرورش سایر آبزیان، امکان سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع مختلف تبدیلی شیلات را از دیگر ظرفیت‌های شیلاتی خواند و گفت: در صورت حمایت و ورود سرمایه‌گذاران توانمند شاهد توسعه بیش از پیش این شهرستان در زمینه‌های شیلاتی خواهیم بود.

مسعود بارانی با اشاره به ظرفیت‌های مناسب استان در حوزه آبزی‌پروری و لزوم حمایت از توسعه صنعت شیلات با توجه به صادراتی بودن محصولات شیلاتی افزود: تولید آبزیان پرورشی راهی مطمئن برای افزایش ارزآوری در کنار تامین امنیت غذایی است.

وی وجود ظرفیت‌های پرورش میگو، مراکز تولید و تکثیر لارو میگو، امکانات صید صنعتی و همچنین قابلیت پرورش ماهیان در قفس (با شناسایی قابلیت تولید ۱۱۳هزار تن) از دیگر ظرفیت‌‌های مهم بخش شیلات استان است.

گفتنی است؛ مشاور وزیر و مدیرکل دفتر توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران و مدیرکل شیلات هرمزگان در این بازدید رییس سازمان شیلات ایران را همراهی کردند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید