Iranian Agriculture News Agency

رشد ۲۳ درصدی تولید آبزیان در کشور

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: تولید آبزیان کشور در ۵ سال اخیر بیش از ۲۳ درصد رشد داشته و همچنان یکی از صنایع در حال توسعه در کشور به شمار می‌رود.

رشد ۲۳ درصدی تولید آبزیان در کشور

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، سیدحسین حسینی در حاشیه بازدید از مزرعه پرورش میگو شور اول شهرستان بندرعباس، با اشاره به این که هرمزگان ظرفیت بسیار خوبی در زمینه آبزی‌پروری به ویژه تکثیر و پرورش میگو و ماهیان دریایی دارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تولید آبزیان کشور در پنج سال اخیر بیش از ۲۳ درصد رشد داشته و همچنان یکی از صنایع در حال توسعه در کشور به شمار می‌رود.

وی با بیان این که صنعت شیلات قابلیت توسعه و سرمایه‌گذاری دارد و یکی از محورهای اصلی اقتصاد دریامحور است، افزود: از آنجایی که اقتصاد و معیشت مردم ساحل‌نشین به دریا وابسته است، با سرمایه‌گذاری در حوزه‌های شیلاتی و بویژه آبزی‌پروری می‌توان به ارزآوری، معیشت و اشتغال پایدار مردم منطقه کمک کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در این بازدید بر استفاده از فن‌آوری‌های نوین و دانش‌بنیان‌ها، ایجاد زنجیره تولید، توسعه بازار، ترویج فرهنگ آبزی‌مصرفی و ... تاکید کرد.

هرمزگان رتبه اول کشور در صید و صیادی و آبزی‌پروری

مدیرکل شیلات هرمزگان نیز در این بازدید گفت: استان هرمزگان با تولید حدود ۳۴۰ هزار تُن مجموع صید و صیادی و آبزی‌پروری رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است که این آمار نشان از جایگاه و اهمیت فعالیت‌های شیلاتی این استان در کشور را دارد.

مسعود بارانی با اشاره به این که استان هرمزگان دارای ۱۱ هزار هکتار اراضی پرورش میگو آماده بهره‌برداری و ۱۵ هزار هکتار اراضی پرورش میگو‌ در حال ساخت است، گفت: بهره‌برداری رساندن ظرفیت ۵۰ هزار هکتاری اراضی مستعد پرورش میگوی استان از برنامه‌های پیشرو شیلات استان است.

وی هرمزگان را از تولیدکنندگان برتر میگوی پرورشی کشور برشمرد و افزود: مزرعه پرورش میگوی بازدید شده در شور اول ۴۰۰ هکتار است که از ۱۶ مزرعه ۲۱ هکتاری با ظرفیت تولید آن ۱۴۰۰ تن در سال و اشتغال ۱۷۰ نفر برخوردار است.

مدیرکل شیلات هرمزگان همچنین از همراهی و تعامل سازمان شیلات ایران بر مسیر توسعه‌های شیلاتی به ویژه تکثیر و ‌‌پرورش میگو‌ قدردانی کرد و افزود: خوشبختانه سازمان شیلات ایران، استانداری هرمزگان و دیگر دستگاه‌ها و ارگان‌ها تعامل خوبی برای توسعه و حمایت از فعالیت‌های شیلاتی دارند.

گفتنی است؛ معاون وزیر و رییس سازمان شیلات ایران با همراهی مشاور وزیر و مدیرکل دفتر توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شیلات، مدیرکل شیلات هرمزگان و جمعی از مسوولان شیلات از مزرعه پرورش میگو در شور اول - بندرعباس بازدید کردند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید