Iranian Agriculture News Agency

۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای صیانت از ماهیان خاویاری دریاچه خزر هزینه شد

رئیس سازمان شیلات ایران از هزینه‌کرد ۹۰۰ میلیارد ریال اعتباری برای صیانت از ماهیان خاویاری دریاچه خزر در سال جاری خبر داد و گفت: در سال گذشته نیز حدود ۴۵۰ میلیارد ریال برای تکثیر، رهاسازی و صیانت از ماهیان خاویاری و ذخایر ارزشمند دریاچه خزر هزینه شد.

۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای صیانت از ماهیان خاویاری دریاچه خزر هزینه شد

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، سید حسین حسینی معاون وزیر جهاد کشاورزی در آیین استحصال ماهی خاویاری در شهرستان ازنا، بیان کرد:‌ ماهیان خاویاری پرچم شیلات محسوب می‌شوند و خاویار ایران برندی شناخته‌شده در دنیا است.

وی با اشاره به ممنوعیت صید ماهیان خاویاری از دریاچه خزر از سال ۲۰۱۱ تاکنون افزود: برای حفظ این ذخایر ارزشمند و بازسازی آن امسال نیز این ممنوعیت تمدید شد.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به این‌که سال گذشته برای تکثیر، رهاسازی و صیانت از ماهیان خاویاری دریاچه خزر حدود ۴۵۰ میلیارد ریال هزینه شد، گفت: امسال نیز ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده تا این ذخایر ارزشمند دریاچه خزر را از دست ندهیم.

وی ادامه داد:‌ در کل کشور ۲۱۲ مزرعه در ۲۲ استان کار پرورش ماهیان خاویاری را انجام می‌دهند که ظرفیت تولید آن‌ها ۱۰۰‌ تن خاویار و ۲۰ هزار تن گوشت خاویاری است.

حسینی بابیان این‌که سال گذشته پنج هزار تن گوشت و ۱۸.۵ تن خاویار از مزارع برداشت شد، خاطرنشان کرد: با توجه به بومی‌سازی تکثیر و پروش این ماهیان امیدواریم که در سال‌های آتی به جایگاه اصلی خود در تولید این‌گونه ارزشمند برسیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص جایگاه لرستان در تولید ماهیان خاویاری، افزود: استان لرستان علاوه بر این‌که درزمینهٔ شیلات و آبزی‌پروری پیشرو است و نسبت به استان‌های دیگر عملکرد مطلوب‌تری در این بخش دارد، از نگاه تولید، یک کشور ایران در مقیاس کوچک محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد:‌ در این استان گونه‌های گرمابی، سرد آبی و همچنین گونه‌های گرمابی در مناطق سردسیر با نگاه تغییر گونه در حال تولید است که یک روش جدید برای استحصال ماهی خاویار محسوب می‌شود که وقوع بیوتکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به استفاده از سیستم نانوحباب دریکی از مزارع استان، گفت: این سیستم می‌تواند انقلابی در تولید استان ایجاد کند.

وی با اشاره به انجام رایزنی‌ها با قرارگاه خاتم‌الانبیا برای جذب هفت هزار میلیارد ریال اعتبارات از محل مولدسازی تصریح کرد: در این راستا در خصوص جذب اعتبار برای دو استان ساحلی و یک استان غیر ساحلی که لرستان بوده رایزنی‌هایی انجام شده است تا زمینه ایجاد شهر شیلاتی که لازمه آن فراهم بودن زیرساخت‌های تخصصی است ایجاد و خوشه تولید در این استان تکمیل گردد تا به یکی از قطب‌های تولید ماهیان خاویاری و سرد آبی تبدیل شود.

حسینی با اشاره به ایجاد زنجیره‌های ارزش در کشور، افزود:‌ در این راستا پیش‌تولید، تولید و پس از تولید باید مدنظر قرار گیرد و با توجه به نیاز محور بودن صنعت آبزی‌پروری و استعدادهای لرستان، این استان به‌عنوان آزمونه زنجیره ارزش آبزیان معرفی شد.

وی ادامه داد: قدرت مانور شیلات در این است که از کم‌آب برترین پروتئین‌ها است و در تمام مناطق و زمین‌های لم‌یزرع می‌تواند تحول‌آفرینی کند اما لازمه آن همکاری خوب مردم و مسئولان است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید