Iranian Agriculture News Agency

رییس مرکز نوغانداری کشور خبرداد:

تولید ۱۷۰۰ تن پیله تر در پرورش بهاره سال جاری

رییس مرکز نوغانداری کشور از پرورش ۴۵ هزار جعبه تخم نوغان و تولید حدود ۱۷۰۰ تن پیله تر ابریشم در پرورش سال جاری خبر داد.

تولید ۱۷۰۰ تن پیله تر در پرورش بهاره سال جاری

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عدیل سروی زرگر افزود: در چهار سال اخیر در تولید پیله تر ابریشم توفیقات خوبی بدست آورده‌ایم به طوری که تولید این محصول از ۹۸۰ تن به ۱۷۲۰ تن رسیده است.

عدیل سروی زرگر با بیان این که امسال در همه استان‌های کشور نوغانداری انجام شده است، اظهار داشت: ۱۶ استان کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته عملکرد بهتری داشتند و عملکرد استان‌هایی مانند خراسان شمالی و مازندران مطلوب بوده است.

وی ادامه داد: پرورش پاییزه کرم ابریشم برای تولید پیله تر در شش استان مستعد کشور در حال انجام است.

سروی زرگر درباره توزیع تخم نوغان برای پرورش کرم ابریشم گفت: امسال برای پرورش کرم ابریشم ۴۵ هزار جعبه تخم نوغان میان نوغاندارن توزیع شد.

وی در همین حال روند تولید تخم نوغان در داخل کشور را خوب ارزیابی و تصریح کرد: ۴۲۰۰ جعبه تخم نوغان در سال ۱۴۰۰ در کشور تولید شد و این عدد در سال گذشته به ۸۶۰۰ جعبه رسید.

رییس مرکز نوغانداری کشور تصریح کرد: در سال جاری نیز با تلاش شرکت سهامی کشاورزی و دامپروری سفیدرود ۱۱ هزار جعبه تخم نوغان در داخل کشور تولید شده است.

وی با بیان این که برنامه پنج ساله خودکفایی تولید تخم نوغان تدوین شده است، پیش‌بینی کرد؛ تولید تخم نوغان در قالب برنامه خودکفایی به ۸۵ هزار جعبه در سال برسد.

سروی زرگر اضافه کرد: با پرورش ۸۵ هزار جعبه تخم نوغان ۳۳۰۰ تن پیله ابریشم تولید می‌شود که در این صورت تمام دارهای قالی‌های کشور با نخ ابریشمی تولید داخل مزین خواهد شد.

وی گفت: با افزایش تولید پیله تر ابریشم در داخل، میزان وابستگی صنایع فرش و منسوجات ابریشمی کشور به واردات نخ ابریشم از ۷۲ درصد به ۴۷ درصد کاهش یافته است و برای قطع این واردات برنامه داریم.

سروی زرگر افزایش تولید تخم نوغان در داخل، توسعه پرورش پاییزه کرم ابریشم، افزایش مهارت و آموزش در حوزه نوغانداری، توسعه کاشت نهال توت برای تغذیه کرم ابریشم و توسعه مشارکت زنان روستایی در حوزه نوغانداری را از برنامه‌های این مرکز برای افزایش تولید پیله تر در راستای تامین نخ ابریشمی مورد نیاز صنایع منسوجات و فرش کشور نام برد.

وی با اذعان به این که میزان تولید نهال توت با اقدامات صورت گرفته از ۱۸۰ هزار اصله نهال در ۲۰ سال گذشته به ۴۸۵ هزار اصله در سال ۱۴۰۱رسیده است، یادآوری کرد: امسال در حال تولید بیش از یک میلیون اصله نهال توت در ۵ استان کشور هستیم.

رییس مرکز نوغانداری کشور در همین حال پرداخت ۸۰ درصد بهای تمام شده بیمه محصول از سوی دولت از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی و اختصاص یارانه به نهال توت و تخم نوغان را از جمله حمایت‌های دولت از نوغانداران برشمرد.

وی اظهار داشت: تعیین قیمت تضمینی پیله ابریشم و قیمت‌گذاری نهاده نهال توت و تخم نوغان در شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات کشاورزی انجام می‌شود و در سال گذشته با احتساب یارانه، هر نهال توت با قیمت ۸۰۰ تومان و هر جعبه نوغان با قیمت ۲۰ هزار تومان میان نوغانداران توزیع شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید