Iranian Agriculture News Agency

پیش بینی تولید بیش از ۱.۱ میلیون اصله نهال توت برای توسعه نوغانداری

تولید حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده برای بهسازی و نوسازی باغات و توسعه فعالیت نوغانداری در کشور طی امسال پیش‌بینی می‌شود.

پیش بینی تولید بیش از ۱.۱ میلیون اصله نهال توت برای توسعه نوغانداری

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رئیس مرکز نوغانداری کشور با بیان این مطلب افزود: امسال برای تولید نهال توت اصلاح شده به‌منظور تغذیه کرم ابریشم از برگ‌های این درخت، نزدیک به دو میلیون و ۳۰۰ هزار قلمه توت کاشته شده و انتظار داریم در شرایط متعارف و با احتساب این که حدود ۵۰ درصد این قلمه‌ها ریشه‌دهی کنند، حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار اصله نهال در کشور تولید شود.

عدیل سروی زرگر افزود: در راستای بهسازی و نوسازی باغات توت فرسوده و قدیمی و توسعه فعالیت های نوغانداری در سال جاری، یک میلیون و ۸۶۵ هزار قلمه توت تولید و به پنج استان گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی و خراسان شمالی تحویل شد و پیمانکاران این قلمه ها را در بسترهای تولید در این استان ها کاشته اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در قالب تفاهم نامه ای که در پایان سال گذشته میان معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور منعقد شد، ما ۳۸۸ هزار قلمه توت به ایستگاه های تولید نهال این سازمان در ۱۰ استان از جمله سمنان، زنجان، آذربایجان شرقی و غربی و چهار محال و بختیاری برای پرورش تحویل دادیم.

سروی زرگر بیان کرد: این تفاهم نامه سه ساله در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت و با هدف استفاده از ظرفیت‌های مشترک دو طرف امضا شده است.

وی اضافه کرد: این تفاهمنامه موضوعاتی همچون توسعه درختکاری و فضای سبز، افزایش درآمد و سطح معیشت روستاییان، ایجاد اشتغال، کاهش مخاطرات جنگل‌ها و افزایش ضریب خوداتکایی تولید نخ ابریشم را دنبال می‌کند.

رئیس مرکز نوغانداری کشور نیاز کشور به نهال توت اصلاح شده برای توسعه و بهسازی توتستان‌های کشور را سالانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار اصله عنوان کرد.

وی اضافه کرد: سال ۱۴۰۰ به میزان ۳۷۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده تولید شد و این عدد در سال گذشته به ۴۸۸ هزار اصله نهال افزایش یافت.

سروی زرگر با بیان این که عمر اقتصادی بخشی از توتستان های کشور به پایان رسیده است و بخشی دیگر نیز به ویژه در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ دچار تغییرکاربری اراضی شده‌اند، بیان کرد: طی ۲۰ سال گذشته به‌طور متوسط سالانه ۱۸۰ هزار اصله نهال توت تولید شده، اما در چند سال اخیر با برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و به‌ویژه اصلاح باغات مادری در استان‌های گیلان و مازندران، روند تولید نهال توت اصلاح شده و استان های تولید کننده، رو به افزایش گذاشته است.

وی درباره یارانه مربوط به نهال‌های اصلاح شده گفت: یکی از حمایت‌های دولت از حوزه نوغانداری و تولید پیله ابریشم در زمینه نهاده‌ها اعم از تخم نوغان و نهال توت اصلاح شده است.

سروی زرگر افزود: سال گذشته با مصوبه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی از محصولات کشاورزی، به ازای هر اصله نهال توت اصلاح شده از نوغانداران و باغداران ۸۰۰ تومان دریافت شد و مابقی آن را دولت یارانه پرداخت کرد.

وی سطح باغات توت در کشور را حدود ۱۳ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: ۹ هزار هکتار باغ نوسازی و بهسازی شده و با راندمان تولید بالا برای نیاز فعالیت نوغانداری کشور و تغذیه کرم های ابریشم جوابگو خواهد برود.

رئیس مرکز نوغانداری کشور گفت: نوسازی و بهسازی توتستان‌های کشور با هدف توسعه نوغانداری، پرورش کرم ابریشم، افزایش تولید پیله تر و افزایش نخ ابریشم برای صنایع داخلی در حال انجام است.

وی افزود: پرورش کرم ابریشم و تولید پیله تر در فصل پاییز نیز راه‌اندازی شده و با این اقدام، نوغانداران در استان‌های مستعد دوبار در سال می‌توانند تولید را انجام داده و بر میزان درآمدشان بیفزایند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید