Iranian Agriculture News Agency

مرغدران به دنبال تامین نقدینگی

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان تخم مرغ از مشکلات واحدهای تولیدی در تامین نقدینگی و سرمایه در گردش این واحدها خبر داد.

مرغدران به دنبال تامین نقدینگی

محمدرضا کاشانی در این ارتباط به خرنگار ایانا گفت: یکی از مشکلات بسیار جدی مرغداران، کمبود شدید نقدینگی است. نزدیک به ۶ ماه است که بانک‌ها هیچ تسهیلات سرمایه در گردشی نمی‌دهند. وام‌های مردمی‌سازی که با هدف حمایت دولت از تولید کننده، سال گذشته پرداخت شده بود تمدید نمی‌شود و بانک‌ها هیچ همکاری با مرغداران ندارند.

وی ادامه داد: پاسخی که در پی پیگیری‌های متعدد در این ارتباط گرفتیم، این بود که بانک مرکزی به دلیل پرداخت بیش از ظرفیت منابع تسهیلات توسط بانک‌ها در سال گذشته، حساب‌های بانکی را مسدود کرده و اجازه پرداخت تسهیلات نمی‌دهد. این در حالی است که تاوان آن را تولید کننده در کف بازار پرداخت می‌کند.

حمل 40 درصد از کنجاله‌های سویای فروخته شده آغاز شده است

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان تخم‌مرغ در ارتباط با تامین نهاده کنجاله سویا در بازار گفت: طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، تامین نهاده کنجاله سویا پس از یک ماه و نیم تاخیر به روال عادی بازگشته، بارگیری‌ها آغاز شده و واردکنندگان اعلام کردند که تا پایان مرداد ماه نسبت به حمل نهاده‌ خریداری شده اقدام می‌کنند. تاکنون حمل حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از نهاده‌های خریداری شده آغاز شده است.

وی افزود: هنوز کسری شدیدی در بازار نهاده کنجاله سویا وجود دارد و این یک ماه و نیم تا دو ماه تاخیر، باعث تشنگی بازار شده است. انبارهای واحدهای مرغداری خالی هستند و حجم قابل توجهی از سویا هنوز در مرحله حمل و بارگیری است. به‌دلیل همین فرایند، قیمت سویا در بازار آزاد هنوز کاهش پیدا نکرده و حول و حوش ۳۰ هزار تومان می‌چرخد.

کاشانی با اشاره به فرایند تسهیل‌گری اتحادیه در این ارتباط گفت: واحدهایی که نهاده سویای خود را از طرف اتحادیه مرغداران میهن خریداری کردند، با توجه به پیگیری‌هایی که اتحادیه برای تسریع در بارگیری و حمل آن انجام داده است، نهایتاً ظرف امروز و فردا بار خود را تحویل می‌گیرند. ولی کنجاله‌های سویایی که از شرکت‌های روغن‌کشی خریداری شده است، متاسفانه با تاخیر به دست واحدهای مرغداری می‌رسد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید