Iranian Agriculture News Agency

توان تولید 6 میلیارد دوز واکسن طیور در موسسه رازی

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از آمادگی این موسسه برای تولید 6 میلیارد دوز واکسن طیور خبر داد.

توان تولید 6 میلیارد دوز واکسن طیور در موسسه رازی

علی اسحاقی در حاشیه نمایشگاه دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته به خبرنگار ایانا گفت: مجموع تولیدات موسسه چیزی در حدود چهار میلیارد دوز فرآورده‌های بیولوژیک با غالبیت واکسن است و این موسسه در حوزه فرآورده‌های پزشکی، با تولید هفت نوع واکسن، حدود ۸۲ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند.

وی افزود: موسسه رازی با تولید 25 فرآورده دامی وظیفه تامین بالغ بر 90 درصد نیاز کشور به واکسن‌های دامی را بر عهده داشته و با تولید 19 فرآورده طیور تامین 33 درصد از نیاز کشور به واکسن طیور را در برنامه دارد؛ که با توجه به وسعت صنعت طیور ایران، عدد قابل ملاحظه‌ای است و چیزی در حدود 3.5  میلیارد دوز در سال را شامل می‌شود.

اسحاقی ادامه داد: حدود ۲۵ درصد از ظرفیت سرم‌سازی رازی در تولید واکسن‌های طیور خالی است. در حال حاضر میزان نیاز کشور بین ۶ تا هفت میلیارد دوز واکسن طیور است و موسسه ما توان تولید تا ۶ میلیارد دوز واکسن را دارا است.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ضمن بیان اینکه وظیفه موسسه رازی در مرحله اول تامین نیاز داخلی است، گفت: در حوزه پزشکی که ظرفیت تولید ما بالاتر از نیاز کشور است، صادرات داریم. اما در حوزه دام و طیور تنها محصولاتی صادر می‌شوند که بالغ بر نیاز بازار داخل باشند.

وی افزود:این مجموعه همچنین در حوزه تحقیقات بیماری‌های دام و طیور و دامپزشکی در زمین تشخیص بیماری‌ها و تولید و توسعه محصولات جدید فعالیت می‌کند.

اسحاقی با اعلام آمادگی موسسه برای انتقال تکنولوژی تولید به شرکت‌های متقاضی بیان کرد: در حال حاضر شرکت‌هایی که در حوزه تولید واکسن در کشور مشغول به فعالیت هستند از دانش و همکاری همکاران موسسه استفاده می‌کنند و در کل این موسسه به‌صورت ناخواسته و غیر رسمی دانش خود را انتقال داده است. با این وجود آماده همکاری با شرکت‌هایی است که به‌صورت رسمی طالب این همکاری هستند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید