Iranian Agriculture News Agency

پس از سال‌ها ممنوعیت و با صدور ابلاغیه جدید وزیر جهادکشاورزی مجاز شد

اعزام ناظران بهداشتی دامپزشکی به کشور های مبدا واردات گوشت

وزیر جهادکشاورزی با درخواست سرپرست سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر ابطال بخشنامه منع اعزام ناظران بهداشتی به 14 کشور مبداء صادرکننده انواع گوشت به جمهوری اسلامی ایران موافقت کرد.

اعزام ناظران بهداشتی دامپزشکی به کشور های مبدا واردات گوشت

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، وحید صالحی،  امروز دوشنبه 12 تیر 1402 اعلام کرد: پیرو لزوم تامین و تضمین بهداشت و سلامت دام وارداتی به کشور و با توجه به اینکه بر اساس پروتکل و الزامات بهداشتی مربوط، برخی از فرآورده‌های خام گوشتی قابلیت ترخیص و ورود به کشور را نداشته و این امر منجر به سردرگمی بسیاری از شرکت‌های واردکننده و خصوصی می‌شد.

سرپرس سازمان دامپزشکی ادامه داد: پس از پیگیری صورت گرفته توسط این سازمان و مساعدت وزیر جهادکشاورزی، با درخواست ابطال بخشنامه پیشین مبنی بر عدم اعزام ناظرین بهداشتی به کشورهای مبداء موافقت شد تا پس از سالها و طی ابلاغیه ای جدید، بخشنامه پیشین ملغی شود.

وی با بیان اینکه بخشنامه حدود پنج سال پیش با عنایت به وضعیت تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و عدم امکان عودت محموله‌های دارای مشکلات احتمالی بهداشتی به کشور مبداء یا ارسال به کشور ثالث، منجر به امحاء یا ابدال بر اساس دستورالعمل‌های جاری و ضوابط بهداشتی می‌شد افزود: این امر موجب عدم رفع تعهد ارزی واردکنندگان و از بین رفتن سرمایه ملی و مختل شدن تنظیم بازار بود. 

صالحی با بیان اینکه خوشبختانه با درایت و همراهی وزیر جهادکشاورزی و ابلاغیه وی مقرر شده تا از این پس در صورت نیاز و ضرورت در چارچوب قوانین و مقررات جاری و دستورالعمل بهداشتی و ضوابط قرنطینه‌ای تخصصی نسبت به برنامه ریزی و اعزام ناظرین بهداشتی کارآزموده و متعهد جهت استقرار در کشتارگاه‌های مجاز کشورهای خارجی و اعمال نظارت عالی بهداشتی مربوط به تولید و ارسال محموله‌های گوشت قرمز و گوشت مرغ (به صورت تازه، منجمد و ...) اقدام شود گفت: بر اساس تاکید وزیر همچنین مقرر شده است تا در خصوص نظارت بهداشتی بر واردات دام زنده (اعم از کشتاری و پرواری) با هماهنگی سایر معاونت‌ها و دفاتر مرتبط، از سوی سازمان دامپزشکی کشور، اقدام شود.

در حال حاضر ایران حسب شرایط اقتصادی کشور و نیاز به تامین بخشی از گوشت قرمز و مرغ مصرفی خود از 14 کشور، فراورده خام دامی وارد می‌کند که برای پیشگیری از مشکلات بعدی مشاهده هرگونه مورد خلاف پروتکل بهداشتی، نیاز به اعزام ناظرین بهداشتی دارد. از این رو ابطال بخشنامه پیشین، پس از سال‌ها اتفاق مثبتی است که با پیگیری سرپرست کنونی سازمان دامپزشکی کشور و مساعدت فوری وزیر جهاد کشاورزی محقق شده است.

پیش از این با صدور این بخشنامه که سال‌ها پیش ابلاغ شده بود نگرانی‌های گسترده‌ای در این رابطه از جانب فعالان بخش خصوصی و دلواپسان بهداشت عمومی و سرمایه ملی مطرح شده بود و صدور ابلاغیه جدید وزیر جهاد کشاورزی، موجب گشایش تازه در این امر و پیشگیری از پیامدهای بهداشتی و به ویژه اقتصادی ناشی از ناگزیری از امحای فراورده‌های مردود شده خواهد بود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید