Iranian Agriculture News Agency

تاکید بر ایجاد نسخه پشتیبان برای حفاظت از منابع ژنتیکی

سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به وجود منابع ژنتیکی ارزشمند در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: این موسسه به‌خوبی توانسته از منابع ژنتیکی خود پشتیبانی و برخی بیماری‌های انسانی و دامی را ریشه‌کن کند.

تاکید بر ایجاد نسخه پشتیبان برای حفاظت از منابع ژنتیکی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، مصطفی آقایی در حاشیه بازدید از بانک منابع ژنتیکی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، بابیان این‌که استانداردسازی بانک‌های ژن از وظایف حاکمیتی مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور است، گفت: عمده منابع ژنتیکی مورداستفاده در بخش کشاورزی، در مؤسسات تحقیقاتی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی نگهداری می‌شوند.

وی افزود: با توجه به اهمیت فوق‌العاده بانک‌های ژن، لازم است در مستندسازی این منابع بر اساس استانداردهای موجود یا استانداردهایی که بعدها اضافه می‌شود دقت شود، به‌طوری‌که بتوان بانک‌های ژنی که در آینده احداث خواهند شد را، بر مبنای همان استانداردها ایجاد کرد یا بانک‌های موجود را به سطح استاندارد رساند.

سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، ایجاد بانک پشتیبان منابع ژنتیکی را از دیگر وظایف این مرکز کرد و گفت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با توجه به وظایفی که بر عهده دارد به‌خوبی توانسته از منابع خود پشتیبانی کند، این نشان می‌دهد ظرفیتی که ازنظر قانونی به دنبال اجرای آن هستیم، به‌صورت مجزا  و تخصصی در مؤسسات موجود است اما اگر این منابع پراهمیت، پشتیبان نداشته باشند تمامی فعالیت‌های پژوهشی و تولیدی این مؤسسات به خطر خواهد افتاد و عواقبی جبران‌ناپذیر برای کشور به بار خواهد آورد.

آقایی تأکید کرد: ایجاد نسخه دوم برای حفظ و حراست از بانک‌های ژن و مجموعه‌هایی که منابع ژنتیکی دارند، امری ضروری و باهدف بررسی نیازها و ظرفیت‌های مؤسسات و احداث بانک‌های ژن قابل‌استفاده برای تمام مراکز و مؤسسات است.

وی همچنین از ایجاد یک سامانه برای ثبت اطلاعات منابع ژنتیکی خبر داد و افزود: این سامانه به‌زودی در حوزه‌های جانوری، آبزیان، دام، طیور، گیاهی، جنگلی و سایر منابع موجود، سطح‌بندی و ایجاد خواهد شد.

سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به منابع ژنتیکی موجود در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی بیان کرد: به علت وجود همین منابع ژنتیکی ارزشمند، موسسه رازی در ریشه‌کنی برخی بیماری‌های انسانی، دامی و مدیریت کردن بیماری‌ها حرف اول و آخر را می‌زند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید