Iranian Agriculture News Agency

با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:

خط تولید واکسن‌های تب برفکی و لمپی‌اسکین رونمایی شد

رونمایی از خط تولید واکسن‌های تب برفکی و لمپی‌اسکین شرکت دانش‌بنیان ویراواکسن شایا با حضور سیدمحمد آقامیری سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور و محمدصادق خیاطیان رییس صندوق نوآوری و شکوفایی امروز پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ برگزار شد.

خط تولید واکسن‌های تب برفکی و لمپی‌اسکین رونمایی شد

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سجاد پزشکی نجف آبادی مدیرعامل شرکت ویراواکسن شایا امروز در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید واکسن تب برفکی، با بیان این که این شرکت در سال ۹۶ با هدف تولید واکسن‌های دامی و با ۴ فاز توسعه پیش‌بینی شده برای ۱۷ محصول استراتژیک در حوزه دامی آغاز به کار کرد، گفت: اولین محصول این شرکت با نام تجاری ویراپست یا واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سال ۹۸ وارد کشور شد. از این سال کشور در این محصول به خودکفایی کامل رسید و واردات این واکسن تقریبا صفر شد، همچنین ما در سال ۱۴۰۱ موفق شدیم که حدود ۲ میلیون دز از این واکسن را به دو کشور دنیا صادر کنیم.

وی افزود: محصول دومی که در سال ۹۹ توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت بر روی آن فعالیت شد و با تکنولوژی کاملا بومی وارد بازار شد، واکسن اکتیمای واگیر با نام تجاری ویرا اکتیوکس است که این واکسن با استفاده از سویه‌ها و نمونه‌های ویروسی لوکال تهیه شده است.  در کنار این واکسن یک اپلیکاتور اختصاصی برای واکسن به کار رفته است که هم کارایی واکسن را بالا می‌برد و هم در مصرف بهینه و استاندارد آن کارایی دارد.

مدیرعامل شرکت ویراواکسن شایا ادامه داد: از سال ۹۹ که این واکسن وارد کشور شد، تقریبا واردات آن به صفر رسید و در حال حاضر ما به دنبال ثبت این محصول در کشورهای مختلف و صادرات آن به سایر کشورها هستیم.

وی در خصوص سومین محصول که در سال ۱۴۰۰ مراحل تحقیق و توسعه آن انجام و مراحل کنترل کیفی، مطالعات بالینی و مراحل ریگلاتوری در سازمان دامپزشکی آغاز شد، گفت: این واکسن بعد از حدود ۶ ماه انجام مراحل مختلف در شهریور ماه ۱۴۰۱ با مجوز و پروانه تولید سازمان دامپزشکی وارد بازار شد و در ۶ ماهه گذشته موفق شدیم حدود ۵۰ درصد نیاز بازار داخل را به صورت فروش مویرگی و آزاد تامین کنیم.

پزشکی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۱۴۰۲ با توجه به کیفیت این محصول و کارآیی و اثربخشی و بی‌ضرری آن، سومین محصول ما جایگزین محصول مشابه وارداتی شود و کشور در حوزه واکسن LSD هم به خودکفایی کامل برسد.

وی با اشاره به نیاز بازار و واردات واکسن تب برفکی به کشور در سال ۹۹، بیان کرد: در این سال با توجه به خسارت‌هایی که بعضا نبود این واکسن و یا کیفیت پایین واکسن‌های موجود در بازار به گله‌های دام سنگین و سبک وارد می کرد، شرکت و سهامداران این مجموعه به جمع‌بندی رسیدند که در حوزه تولید واکسن تب برفکی یا تولید واکسن ویروسی غیرفعال وارد فعالیت شوند.

مدیرعامل شرکت ویراواکسن شایا به ساخت کارخانه تولید واکسن تب برفکی در بهمن سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: این کارخانه در سال ۱۴۰۰ توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی وقت رونمایی و افتتاح شد و طی یک سال مراحل آزمایش‌های مختلف توسط سازمان دامپزشکی و مراحل ریگلاتووری انجام شد. در اسفند ماه ۱۴۰۱ موفق به دریافت پروانه تولید محصول تب برفکی از سازمان دامپزشکی شدیم و امروز نیز رونمایی آن انجام می‌شود.

وی با بیان این که در حال حاضر در کشور سه تولید کننده دیگر برای تولید واکسن تب برفکی داریم که مجموع ظرفیت تولید این شرکت‌ها حدودا ۵۰ درصد نیاز بازار است، بیان کرد: از دلایل سرمایه‌گذاری در احداث یکی از پیشرفته‌ترین و بزرگترین سایت‌های تولید واکسن تب برفکی در ایران و منطقه، این بود که یک واکسن باکیفیت و با ظرفیت کامل برای رفع نیاز کشور و خودکفایی ایران وارد بازار کنیم.

پزشکی به انجام مراحل معرفی‌، بازاریابی و ثبت این واکسن در کشورهای مختلف با هدف صادرات آن به اقصی نقاط دنیا اشاره کرد و ادامه داد: در فاز دوم امیدواریم بتوانیم صادرات این واکسن را تا پایان امسال به کشورهای مختلف داشته باشیم.

وی تصریح کرد: این شرکت در سال ۱۴۰۱ موفق شد برای اولین بار بعد از دو سال برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری روی حوزه صادرات داشته باشد. ما حدود ۳۰۰ هزار دلار صادرات به سه کشور اوگاندا، پاکستان و افغانستان داشتیم و امسال در حال برنامه‌ریزی برای صادرات به ۵ کشور دیگر هستیم. امیدواریم در نیمه دوم امسال نتایج  و اثربخشی اقداماتی که در کشورها در حوزه بازاریابی و ثبت محصولات انجام می‌شود را ببینم و بتوانیم تا پایان امسال ظرفیت صادراتمان را به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار برسانیم.

مدیرعامل شرکت ویراواکسن شایا پیش‌بینی کرد؛ با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای شرکت و برنامه‌ریزی‌هایی که در حوزه صادرات در حال انجام است، ظرف دو سال آینده بتوانیم صادرات شرکت را به حدود ۵ میلیون دز در سال با فروش و صادرات محصولات واکسن‌های دامی برسانیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید