Iranian Agriculture News Agency

ساداتی‌نژاد خبر داد:

ارزان سازی خوراک دام با فعالیت شرکت های دانش بنیان

۲۰ درصد شرکت های دانش بنیان کشاورزی شود

وزیر جهاد کشاورزی از ارزان سازی خوراک دام با فعالیت شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت: با عملیاتی شدن جایگزینی خوراک دام در کشور می‌توانیم تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد واردات این حوزه را کاهش دهیم.

ارزان سازی خوراک دام با فعالیت شرکت های دانش بنیان

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی  صبح امروز در بازدید از  نمایشگاه  فناوری های خوراک دام، طیور و آبزیان در جمع خبرنگاران، گفت: ما در ابتدای سال با کمک معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری آیین نامه ای را در خصوص  دانش بنیان ها در دولت تصویب کردیم.

وی با بیان اینکه این آیین نامه  ۱۹  ماده دارد، افزود: بخش های مختلف  را در این آیین نامه مورد هدف قرار دادیم. 

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها، تصریح کرد: طبیعتاً قیمت نهاده های دامی نسبت به قبل به دلیل حذف ارز ترجیحی افزایش پیدا کرده و یکی از دغدغه های ما در این بخش   ارزان سازی خوراک دام است.

وی یادآور شد: ما عقیده داریم که وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی وارد کرد و در زمان پرداخت آن هیچ فکری در مورد استفاده از بقایا و  ظرفیت‌های بومی و داخلی در خوراک دام نشد.

ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه فصل جدیدی در حوزه استفاده از بقایا و فناوری و نوآوری در حوزه خوراک دام را شاهد هستیم، گفت: به اعتقاد ما این مهم می‌تواند انقلاب نوآوری و بهره وری در صنعت دام و طیور کشور را رقم بزند.

 وی با اشاره به برگزاری این نمایشگاه دانش بنیان توسط معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و  دعوت از علاقمندان دارای ایده و فعالیت حوزه خوراک  دام، طیور و آبزیان، تصریح کرد:   ظرفیت‌های بی‌نظیر در این زمینه  در  کشور وجود دارد. به طور نمونه برخی از این گیاهان خودرو و هرز هستند  و ما می‌توانیم از آن ها در حوزه خوراک دام استفاده کنیم.

وی با اشاره برخی از  بقایای گیاهان مشکلات محیط زیستی نیز ایجاد کرده است، گفت:این گیاهان می‌توانند به خصوص در بخش پروتین ها جایگزین شوند.

ساداتی نژاد تصریح کرد: در حال حاضر ۴.۶ میلیون تن کنجاله سویا وارد کشور می‌شود و به دلیل آب بری نمی‌توانیم  توسعه کشت سویا را افزایش دهیم بنابراین باید بر روی جایگزینی آن کار کنیم.

به گفته وی، یکی از راه های جایگزینی آن استفاده از ظرفیت‌هایی است که در این زمینه وجود دارد.

ساداتی نژاد ادامه داد:  در این مهم باید به بخشی از حلقه تولید در محصولات پربازده و ورود فناوری به حوزه تولید و بهره وری نیز بپردازیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر  مسائل عنوان شده در کنار استفاده از حوزه صنعت خوراک دام جایگزین  افزایش بهره وری در حوزه خوراک دام را شاهد باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: امسال بتوانیم با کمک معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، نخبگان و شرکت های دانش بنیان حرکت کنیم و فعالیت هایی در حوزه تولید داخل در حوزه هایی که جایگزینی محصولات آبر یا سویا داریم (مانند کاملینا)؛ ما می‌توانیم واردات را تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد  کاهش دهیم.

وی  گفت: امیدواریم این نمایشگاه شروع خوبی با توجه به حذف ارز ۴۲۰۰ باشد و ما بتوانیم امسال خروجی آن را تا پایان سال بینیم و واردات این حوزه کاهش یابد که در نهایت ما بتوانیم ارزان سازی خوراک دام را در کشور شاهد باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی، گفت: در ماده ۱ آیین نامه  تصویب شده با معاونت علم از فناوری ریاست جمهوری ما باید تاخیر  خودمان را در ورود به حوزه های کشاورزی در بخش دانش بنیان را جبران کنیم.

وی افزود: با توافق انجام شده با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۰ درصد شرکت های دانش بنیان باید مربوط به بخش کشاورزی باشند بنابراین حمایت‌های لازم در این بخش کاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام میشود.

‌به گفته ساداتی‌نژاد، بین علم و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی همکاری خوبی وجود دارد.

امیدواریم این همکاری بتواند حرکت بزرگی را در تولید دانش بنیان ها در حوزه کشاورزی داشته باشد.

وی به مشکلات فرادستگاهی اشاره کرد و گفت:دغدغه این بخش برای ماست و به طور مثال حوزه خوراک دام دغدغه ماست و ما باید به تولیدکنندگنندگان کمک کنیم و تلاش می‌کنیم موانع و مشکلات با همراهی سایر وزارتخانه ها برطرف شود.

 

گفتنی است  ۳۴ شرکت دانش بنیان و غیر دانش بنیان خلاق در زمینه خوراک دام، طیور و آبزیان در این نمایشگاه حضور دارند.

بر اساس این گزارش هر کدام از شرکت ها با توانایی ها و فناوری های منحصر بفرد خود به دنبال افزایش تاب آوری زنجیره خوراک دام و طیور و آبزیان هستند.

در خلال نمایشگاه علاوه بر نمایش توانمندی ها و فناوری های شرکت ها، دو نشست تخصصی، دو سخنرانی محوری و چهار نشست ارائه تجربیات فناوران برگزار می‌شود.

این  نمایشگاه و همایش طی دو روز  و در روزهای ۲۲ و ۲۳ خردادماه ۱۴۰۱ برگزار میشود‌.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید