Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

وزیر جهاد کشاورزی، گفت: با توجه به نوسانات بازار گوشت روزانه 2 هزار رأس گوسفند در بازار تهرانه عرضه میشود.

توزیع روزانه 2هزار راس گوسفند در تهران | آغاز تنظیم  بازار با گوشت منجمد

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران، درباره افزایش قیمت گوشت گوسفندی، گفت: با توجه به نوسانات بازار گوشت در حال حاضر در تهران روزانه یک هزار رأس گوسفند با کمک شرکت پشتیبانی امور دام کشتار و روانه بازار می‌کنیم.

وی ادامه داد: امروز با تصمیمی که گرفته شد این میزان تا 2 هزار رأس گوسفند افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز 900 هزار تن نهاده بخش روستایی و عشایری که تولیدکنندگان دام سبک و سنگین هستند در سامانه بازار گاه بارگذاری شده است، یادآور شد: در بخش دام شیری با ظرفیت زیر 100 رأس نیز برای این که دغدغه ای در پایان سال نداشته  باشند، تا آخر سال جاری نهاده مورد نیازشان تأمین‌ خواهد شد.

وی افزود: ان شالله تا پایان بهمن‌ ماه تلاش می‌کنیم مجموع نهاده‌های این ماه هم بارگذاری شود؛ تمهید مربوط به ماه اسفند در حال برنامه‌ریزی است و با توجه به این که تعطیلات عید را در پیش داریم برای اردیبهشت برنامه‌ریزی می‌کنیم که در زمان پایان سال و ابتدای سال بعد خللی در تأمین نهاده نداشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که مصوب شده تا تنظیم بازار را با گوشت منجمد شروع کنیم، افزود: ذخایر گوشت منجمد در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام است و این کار توسط آن  مجموعه انجام می شود. 

وی ادامه داد: امشب نیز جلسه تصمیم‌گیری برای عرضه گوشت منجمد؛ هم سنگین و هم گوسفند داریم که پس از تصویب در کارگروه تنظیم بازار آن را اعلام خواهیم کرد.

ساداتی نژاد گفت: در حال حاضر به‌ اندازه کفایت گوشت قرمز و گوشت مرغ در اختیار داریم و ان شاءالله با تدبیری که در حال انجام است بحث نوسان بازار را کنترل خواهیم کرد.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت اتحادیه‌ها، افزود: امروز جلسه‌ای با اتحادیه‌های این حوزه داشتیم تا با کمک آن‌ها از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم و آرامش برای بخش گوشت قرمز در بازار ایجاد شود.

وی با بیان این که ما با سوداگری در بخشی از حوزه محصولات کشاورزی مواجه هستیم، گفت: به‌طور مثال در بحث گوشت و برنج ایرانی این سوداگری مشهود است.

به گفته وی؛ در حوزه غذا مانند صنعت نیست و تولید محصولات کشاورزی و دامی حوزه زمان‌بری است و برنامه 8 ماه تا 10 ماهه زمان لازم دارد.

وی افزود: برنامه‌ریزی‌هایی که ما در دولت سیزدهم انجام داده ایم در سال 1401 عملیاتی می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده  کمبودی نخواهیم داشت زیرا برنامه‌ریزی بر اساس میزان نیاز است و کمبود را با واردات و بیش‌بود محصولات را با صادرات برنامه‌ریزی کرده ایم.

به گفته وی، در ابتدای دولت بر اساس برنامه‌ریزی‌های قبل در بازار حرکت می‌کنیم؛ البته سوداگری در این‌ بین وجود دارد.

وی با تأکید بر این که سوداگران با کمک بخشی در فضای مجازی استرس و التهاب در بازار ایجاد می‌کنند، گفت: تولیدکننده باید با کمک مصرف‌کننده تو دهنی به سوداگر و واسطه بزند و اولین کسانی که جواب نه به سوداگران می‌دهند خود مصرف‌کنندگان هستند.

وی ادامه داد: در فضای مجازی اعداد و رقم‌های معرفی می شود که عدد و رقم اعلام‌شده مربوط به یک مکان خاص  یا یک محصول با یک نوع بسته‌بندی خاص است؛ لذا زمانی که آن را به‌ عنوان قیمت وارد بازار می‌کنند هدفشان تغییر رفتار مصرف‌کننده است تا استرس به مصرف‌کننده بدهند و او وارد بازار شود،  هر چه او التهاب و استرس داشته باشد به تقاضا دامن زده می‌شود و افزایش قیمت را در پی خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما کمبودی در زمینه ی برنج؛ گوشت و سیب‌زمینی نداریم و مشاهده کردید که بازار سیب‌زمینی با نگاه و آرامش مردم رو به پایین است. در بحث برنج نیز کمبود برنج در کشور نداریم و در همین زمان تنها 430 هزار تن برنج خارجی در شرکت بازرگانی دولتی موجود است.

به گفته وی، واردات برنج هم انجام خواهد شد و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی نوسان بازار برنج را عدم رقابتی بودن برنج تولید داخلی عنوان کرد و افزود: چون برنج ایرانی رقیبی ندارد و نمی‌توان آن را وارد کرد و چون خرید از کشاورز انجام‌شده و برنج ایرانی در حال حاضر در دست افراد خاصی است امکان دارد آنان وارد سوداگری بشوند.

وی درباره احتکار کاران، گفت: با برنامه‌ریزی‌ انجام شده، تعزیرات کار خود را شروع کرده و با احتکار کنندگان برخورد می‌کند و در استان‌های شمالی در خصوص انبارهای برنج حرکت کرده است. در خصوص گوشت هم مجموعه‌ای از برنامه‌ریزی ها از جمله نظارت، بازرسی و تعزیرات در کنار مردم به‌ عنوان مصرف‌کننده اصلی سبب تنظیم بازار خواهند شد.

وی یادآور شد: تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی در تأمین بازار است که این کار به‌ صورت کامل انجام‌شده و دیگر این که در بازار با کمک اتحادیه ها و مردم ثبات بازار را حفظ کنیم.

وی با بیان این که تا آخر هفته قیمت مرغ قطعه‌بندی اعلام خواهد شد، افزود: برای تولید مرغ چون از نهاده‌های یارانه‌ای استفاده می‌ شود؛  قیمت آن جزو تنظیم بازار است؛ لذا در بسته بندی برای آن حساسیت وجود دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید