Iranian Agriculture News Agency

فصاحت در نشست خبری هفته جهاد کشاورزی:

به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی و با هدف ارائه دستاوردهای این بخش، نشست خبری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران برگزار شد.

۸۴ طرح کشاورزی در تهران به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان تهران، ایوب فصاحت به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت: ۸۴ طرح کشاورزی در این هفته با اعتباری بالغ بر ۸۸ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد. واین طرح ها در حوزه آب و خاک و تولیدات گیاهی است و بهره برداری از آنها، یک هزار فرصت شغلی ایجاد می کند.

وی ادامه داد: استان تهران در حوزه کشاورزی الگویی در سطح کشور که اکثر کارهای نوآوری و ویژه در کشور شروعش از این استان است.

به گفته فصاحت، شرایط کشاورزی در استان تهران ویژه است چراکه کمتر از یک درصد اراضی کشور و ۶درصد تولیدات کل کشور را دارد.  

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اضافه کرد: در سال گذشته ۶.۴ میلیون تُن محصول در استان تولید شد و امسال که سال پشتیبانی و مانع زدایی است کارگروهی در این زمینه ایجاد کردیم تا به حل مشکلات دامداران و کشاورزان کمک کند.

وی با اشاره به ۱۴ برنامه شاخص و اصلی مدنظر این سازمان، گفت: مهمترین این برنامه ها، ساماندهی بازار محصولات کشاورزی است چراکه اگر بازار برای محصولات نداشته باشیم از حلقه اول تولید با مشکل روبرو خواهیم شد.  

فصاحت ادامه داد: حفظ منابع پایه تولید از دیگر برنامه هاست؛ حفظ منابع محصولات از سال ۵۷ تا کنون دچار مشکل شده و این امر به خاطر عدم دقت در حفظ منابع آب و خاک بوده است.  

وی، حضور شرکت های دانش بنیان در کشاورزی، تامین کالاهای ضروری استان، الگوی کشت و افزایش تولید محصولات زراعی، تولید قراردادی و حمایت از زنجیره های تولیدی، حفظ کاربری اراضی کشاورزی، توسعه کشت های گلخانه ای، توسعه سامانه های نوین آبیاری، کشت با آب های نامتعارف، حمایت و تقویت شرکت های دانش بنیان، حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی و سامانه ای برای اجرای یکپارچه اطلاعات کشاورزی را از دیگر برنامه ها عنوان کرد.  

فصاحت ابراز داشت: در حوزه اراضی حساس ترین حوزه هستیم و برنامه های مفصلی در این زمینه داریم تا با حمایت دستگاه ها، سیل تغییر کاربری را متوقف و بخش هایی را درمان کنیم.  

وی گفت: متاسفانه بعضی ها به کشور نگاه جزیره ای می کنند و باید سیاست داشته باشیم تا تنش های تولیدی در استان نداشته باشیم.

فصاحت  با بیان اینکه چهار هزار و ۴۰۰ هکتار گلخانه داریم، گفت:  از این کشت، یک میلیون تُن محصول برداشت می کنیم.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید