Iranian Agriculture News Agency

پس از ۱۰۰ روز حضور در مراتع و مناطق کوهستانی؛

مدیر امور عشایر استان تهران اعلام کرد: عشایر این استان در آستانه شروع فصل سرما و پس از ۱۰۰ روز حضور در مراتع و مناطق کوهستانی، کوچه پاییزه خود را به سمت مناطق جنوبی استان شروع کردند.

کوچ پاییزه عشایر استان تهران آغاز شد

به گزارش ایانا در استان تهران، هاتف ممیزی در این باره گفت: کوچ پائیزه عشایر به صورت مکانیزه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

ممیزی افزود: با همکاری استانداری، فرمانداران و شبکه بهداشت درمان مقرر شد در این کوچ دام‌های عشایر همچون سابق به صورت پیاده جابجا شود اما جامعه عشایری به صورت مکانیزه در حال کوچ هستند.

وی با اشاره به اینکه این کوچ حدود یک ماه به طول می‌انجامد، ادامه داد: یکهزار و ۸۰۰ خانوار عشایری استان تهران به همراه ۶۰۰ خانوار عشایر مهمان از استان‌های سمنان، قم و مرکزی اکنون به مناطق میان‌بند و قشلاقی جنوب استان در حال عزیمت هستند.

ممیزی با اشاره به آخرین خدمات ارائه شده به جامعه عشایری استان تهران نیز گفت: در سال جاری به عشایر کوچنده در مناطق ییلاقی خدماتی نظیر آبرسانی سیار، توزیع سیلندر گاز،  آرد و مرمت ایل‌راه‌های عشایری ارائه و هماهنگی‌های لازم نیز در بخش‌های بهداشت و درمان، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، محیط زیست و فرمانداری‌ها انجام شد.

مدیر امور عشایر استان تهران تاکید کرد: همچنین در سال جاری استقرار سامانه‌های استفاده از انرژی خورشیدی در تامین روشنایی و حمام‌های خورشیدی نیز در مناطق ییلاقی اجرا شد.

وی مرمت و بازسازی منابع تامین آب آشامیدنی عشایر در مناطق ییلاقی، واکسیناسیون دام عشایر، فعال‌سازی شبکه تلفن همراه و راه‌اندازی فروشگاه سیار این قشر را از دیگر خدماتی عنوان کرد که با حمایت استانداری تهران در مناطق ییلاقی استان انجام شد.

مدیر امور عشایری استان تهران با بیان اینکه بازگشت عشایر از مناطق ییلاقی مستلزم عبور دام عشایر از مناطق میان‌بند (مسیر بین ییلاق و قشلاق) است، افزود: به دلیل توسعه فضاهای شهری، صنعتی و کشاورزی برخی از معابر عشایر مسدود شده است.

وی تاکید کرد: هرگونه ایجاد مانع در مسیر کوچ عشایر با قانون مغایر است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

عشایر استان تهران همراه عشایر استان‌های قم، مرکزی و سمنان حدود ۱۰۰ روز از سال را در مناطق سردسیر شهرستان‌های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند در شمال این استان مشغول زندگی و تولید محصولات لبنی و دامی بودند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید