Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران:

ایجاد واحدهای پرورش صنعتی گوسفند و بز پرتولید درسطح استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی از تولید بیش از 9 هزار تن شیرخام در استان تهران خبر داد.

سالانه بیش از ۹ هزار تن شیر خام در استان تهران تولید می شود

ذوالفقاری در گفت و گو با خبرنگار ایانا در استان تهران، با اشاره به وجود یک میلیون راس دام سبک در استان تهران گفت: تولید گوشت قرمز دام سبک در استان تهران به حدود 5.5 هزار تن در سال می‌رسد که 17 درصد  از کل تولید گوشت قرمز استان را پوشش می‌دهد.

وی با بیان اینکه این استان در تولید شیر رتبه نخست کشور را دارد، افزود: سالانه بیش از 9 هزار تن شیر از دام‌های سبک استان تولید می‌شود که این رقم کمتر از یک درصد از کل شیر تولیدی استان تهران است.

ذوالفقاری  تصریح کرد: از آنجایی که بخش قابل توجهی از تولید گوشت قرمز کشور توسط جمعیت دام سبک صورت می‌گیرد، بنابراین برنامه‌ریزی برای اصلاح نژاد و ساماندهی این گروه از واحدهای دامی، در دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: طبق قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است طی 10 سال، سالانه معادل سه میلیون واحد دامی از جمعیت متکی به مراتع کاهش و متقابلا معادل 3.1 میلیون واحد دامی جهت پرورش درخارج از مراتع ظرفیت‌سازی کند و تمرکز موضوع قانون،  بر جمعیت گوسفند و بز معطوف شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از تلاش معاونت بهبود تولیدات دامی این سازمان در جهت اجرای این قانون خبر داد و گفت: با هدف تامین دام پر تولید مورد نیاز کشور، ایجاد واحدهای پرورش صنعتی گوسفند و بز پرتولید با استفاده از نژادهای اصیل خارجی و تولید ترکیب‌های ژنتیکی جدید گوسفند و بز بر پایه مادری نژادهای بومی را در دستور کار قرارداده‌ایم.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید