Iranian Agriculture News Agency

بالغ‌بر 1400 هکتار از باغات استان تهران شناسنامه‌دار شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از اجرای طرح شناسنامه‌دار کردن باغات در سطح استان خبر داد و گفت: تاکنون این طرح در بالغ‌بر 1400 هکتار از باغات 9 شهرستان استان اجرایی شده و روند اجرا در سایر مناطق نیز ادامه دارد.

بالغ‌بر 1400 هکتار از باغات استان تهران شناسنامه‌دار شد

به گزارش خبرنگار ایانا در تهران، جبرئیل برادری سطح باغات استان تهران را 54 هزار و 734 هکتار معادل حدود 26 درصد کل زمین‌های کشاورزی استان اعلام کرد و افزود: استان تهران از نظر تولید سیب رتبه چهارم کشور و در تولید گیلاس، زردآلو و گوجه‌سبز رتبه یکم کشور به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: با توجه به ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی که اعلام قیمت‌های خرید تضمینی محصولات باغبانی را مشروط بر رعایت استانداردهای سلامت محصولات دانسته و با توجه به‌ضرورت ساماندهی و دسترسی به اطلاعات تولیدکنندگان حوزه باغبانی به‌صورت مستمر در مراحل مختلف تولید، فرآوری، حمل‌ونقل و بازار به‌ویژه پایش عدم آلودگی محل تولید به آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای و باقی‌مانده سموم بنا به درخواست کشورهای هدف صادراتی،  صدور شناسنامه باغات ضرورت یافت.

برادری با اشاره به ابلاغ دستورالعمل نحوه صدور شناسنامه‌دار کردن واحدهای تولیدی زیر بخش باغبانی توسط معاون وزیر در امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به دنبال این دستورالعمل، جلسات هفتگی در مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه به‌منظور بررسی شیوه‌نامه برگزار شد که تاکنون روند اجرای این طرح در 10 شهرستان استان کلید خورده است.

وی ادامه داد: به‌این‌ترتیب شهرستان ورامین با 710 هکتار، پاکدشت با 253 هکتار و شهرستان‌های فیروزکوه و ورامین با 160 هکتار باغات شناسنامه‌دار شده، بیشترین میزان اجرای این طرح را در استان تهران به خود اختصاص داده‌اند.

برادری خاطرنشان کرد: بنابرمصوبات ابلاغی هفتمین جلسه کمیته راهبردی صدور شناســنامه برای واحـدهای بهره‌برداری زیر بخش باغبـانی، از ابتدای فروردین‌ماه امسال تخصـیص تمام خدمات و تسهیلات، یارانه‌های دولتی و تعرفه‌های آب و برق و گاز و سوخت و تمدیـد مجوزهای برداشت آب به بهره‌برداران زیر بخش باغبانی صـرفاً با شناسنامه واحدهای بهره‌برداری و کد 18 رقمی محصول ارائه می‌شود.

وی شناسنامه‌دار کردن باغات‌ را گامی برای توسعه و استانداردسازی تولیدات دانست و افزود: کشاورزان با مراجعه به نظام صنفی کشاورزی نسبت به شناسنامه‌دار کردن باغات اقدام کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید