Iranian Agriculture News Agency

افزایش پنج برابری محصولات کشاورزی با تولید سالانه ۱۲۵ میلیون تن

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این که ۸۰ درصد نیاز غذایی کشور در داخل تامین می‌شود، گفت: تولیدات بخش کشاورزی در طول ۴۴ سال بعد از انقلاب با افزایش ۵ برابری به ۱۲۵ میلیون تن رسیده است که ۶۰ درصد این رشد تولید به دلیل رسوخ دانش و فناوری در بخش کشاورزی است.

افزایش پنج برابری محصولات کشاورزی با تولید سالانه ۱۲۵ میلیون تن

به گزارش ایانا به نقل از سازمان تات، سیدمجتبی خیام نکویی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در برنامه صف اول رسانه ملی با موضوع کشاورزی دانش‌بنیان و اجرای الگوی کشت، به راهبرد‌ها و تصمیمات در این خصوص به ویژه موضوع تامین امنیت غذایی پرداخت.

وی به اهمیت یافتن موضوع امنیت غذایی اشاره کرد و گفت: بعد از جنگ اوکراین و روسیه امنیت غذایی جایگاه ویژه‌ای یافته زیرا در گذشته کشور‌ها به راحتی با خرید محصولات کشاورزی به تامین نیاز خود می‌پرداختند ولی اکنون امنیت غذایی به یک مشکل تبدیل شده است و تقریبا روی میز تمام کشور‌ها به عنوان مسئله درجه یک قرار گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: ما بعد از این اتفاقات، شاهد کاهش عرضه محصولات غذایی و رشد قیمت آن‌ها در مواردی تا ۲ تا ۳ برابر در دنیا بودیم و این باعث شد کشور‌ها به فکر بیفتند که در حوزه حداقل محصولات راهبردی  تمهیداتی برای خود بی اندیشند.

خیام نکویی درباره تعریف جدید امنیت غذایی به چهار مولفه تامین و تولید غذا، دسترسی به غذا و قابلیت خرید مواد غذایی، سلامت غذایی و پایداری در امنیت غذایی و تامین نیاز اشاره کرد و گفت: ما در زمان پیروزی انقلاب ۳۶ میلیون جمعیت داشتیم و ۲۵ میلیون تن تولیدات غذایی‌مان بود، در ۴۴ سالی که از انقلاب می‌گذرد تولید بخش کشاوررزی ۵ برابر شده و هم‌اکنون ۱۲۵ میلیون تن تولید بخش کشاورزی است، که حدود ۴۰ درصد رشد تولید بخش کشاورزی ناشی از افزایش سطح زیر کشت بود ولی بیش از ۶۰ درصد آن ناشی از رسوخ دانش و فناوری بوده است.

وی ادامه داد: در شرایط موجود حدود ۸۰ درصد از نیاز مردم را تامین می‌کنیم، اگر بخواهیم آمار نسبتا دقیقی بدهیم برای حدود ۲۰ درصد سالانه بنابر توان و تصمیمات دولت‌ بین ۱۰ تا ۱۶ میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شود که بیشتر آن صرف واردات روغن می‌شود.

این مقام مسئول افزود: سالانه بیش از ۲ میلیون تن نیاز به روغن داریم که تنها هفت درصد از این میزان در داخل تولید می‌شود و بالغ بر ۹۰ درصد باید وارد کنیم البته خوراک دام و طیور، کنجاله‌ها و دانه‌های روغنی هم هست این‌ها در مجموع ۵۰ درصد بخشی از واردات ما را در حوزه مواد غذایی به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان تات درباره چالش‌های تامین محصولات راهبردی در کشور و رسیدن به مرز خودکفایی، تاکید کرد: از آنجایی که کشور در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد با چالش‌های زیادی روبروست، میزان بارندگی‌مان در طول ۳ دهه گذشته از ۲۵۰ میلی متر به ۲۲۰ میلیمتر کاهش پیدا کرده به سمت خشکسالی بیشتر می‌رویم.

به گفته وی، ایران متاثر از تغییر اقلیم است، هر یک درجه سانتی‌گراد که دمای زمین افزایش می‌یابد، به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد محصولات کشاورزی کاهش پیدا می‌کند، در کشور هم منابع آب کاهش پیدا کرده، از منابع خاک‌ هم استفاده درستی نکردیم و خاک به طرف فقر پیش رفته، لذا مولفه‌های زیادی داریم که میزان تولیدمان را در آینده کاهش می‌دهد، در حالی که روند رشد جمعیت در سال ۱۴۳۰ از ۸۷ میلیون فعلی به ۱۰۳ میلیون نفر می‌رسد و ما برای ۱۰۳ میلیون نفر جمعیت حداقل به ۱۷۵ تا ۱۸۰ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی نیاز داریم یعنی باید ۵۵ میلیون تن به تولید فعلی‌مان اضافه شود که برای دستیابی به این امر به کشاورزی دانش‌بنیان و اجرای الگوی کشت نیاز است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید