Iranian Agriculture News Agency

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال، موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال توضیه کرد:

تهیه پیوندک از مراکز تحت نظارت انجام شود

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال، موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: توصیه می‌شود نهالستان‌ها برای تامین پیوندک سالم و مورد نیاز محصولات مختلف با هدف افزایش عملکرد و بهره‌وری و بازار پسندی باغداران با هماهنگی مراکز تحقیقات کشاورزی و یا مدیریت‌های باغبانی در سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور به باغ‌های مادری عرضه‌کننده پیوندک مراجعه کنند و پیوندک خود را تحت نظارت کارشناسان موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با اطمینان خاطر تهیه کنند.

تهیه پیوندک از مراکز تحت نظارت انجام شود

عبدالرضا کاوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اشاره به اهمیت تهیه نهال سالم و اصیل توسط باغداران، بیان کرد: نهال مهمترین نهاده باغبانی است که سلامت و اصالت آن  کل سرمایه‌گذاری در صنعت باغ‌داری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

وی افزود: هر گونه کم توجهی در تهیه و تامین این نهاده غیر قابل جبران بوده و هزینه‌های سنگینی را به باغ‌دار تحمیل می‌کند. تولید نهال به مولفه‌های خاصی وابستگی دارد. دسترسی تولیدکننده به مواد گیاهی سالم و اصیل جزء مهم این مولفه‌ها است. زیرا نهال درختان میوه اغلب به‌صورت پیوندی تولید می‌شود  و دستیابی تولیدکننده نهال به پایه تجاری و سالم و رقم پیوندی سالم و اصیل به‌عنوان پیوندک بسیار حائز اهمیت است. هر گونه سهل‌انگاری در این خصوص باغدار را در ادامه با مشکلاتی مواجه می‌کند که راه برون رفتی جزء معدوم کردن باغ نخواهد داشت. 

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال، موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: با ورود فن‌آوری تکثیر پایه‌های رویشی از طریق کشت بافت گیاهی، امروزه فرصت مناسبی برای تولیدکنندگان نهال به منظور تامین پایه سالم و تجاری به‌وجود آمده است. به‌علاوه با شروع بهره‌برداری تجاری از باغ‌های مادری تامین‌کننده پیوندک سالم و اصیل ارقام دانه‌دار، هسته‌دار ، خشکبار و مرکبات در کشور تولیدکنندگان نهال و نهالستان‌ها این فرصت را خواهند داشت تا مواد تکثیری مورد نیاز خود را تحت نظارت کارشناسان موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال از باغ‌های مادری دارای مجوز دریافت کنند. 

photo_2023-08-03_17-04-59

وی ادامه داد: لازم به ذکر است که در هر  استان با مدیریت کمیته فنی نهال هماهنگی لازم برای ساماندهی تامین و عرضه پیوندک صورت گرفته و حمایت از  کاربرد پیوندک سالم برای تولید نهال جزء برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است. 

استفاده از پیوندک سالم از انتشار آلودگی بیماری‌ها جلوگیری می‌کند

کاوند بیان کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسی بسیاری از عوامل بیمارگر درختان میوه با پایه پیوندک آلوده منتقل می‌شوند و علاوه بر توسعه آلودگی و افزایش دامنه شیوع بیماری‌های گیاهی که اغلب غیر قابل مبارزه هستند، سبب کاهش چشمگیر عملکرد درختان میوه خواهند بود. در واقع استفاده از پیوندک سالم به نوعی پیشگیری از انتشار آلودگی بیماری‌های آوندی ویروسی، ویروئیدی، باکتریایی و قارچی است. 

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال، موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال اضافه کرد: لازم به ذکر است که در صورت ابتلاء درختان میوه به این عوامل بیمارگر عملاً امکان مبارزه وجود ندارد و نه تنها کاهش عملکرد و بهره‌وری از باغ را تا حداقل ۳۰ درصد کاهش می‌دهد بلکه دوره بهره‌برداری اقتصادی از باغ را کاهش خواهد داد و با وجود صرف هزینه‌های زیاد برای احداث و نگهداری باغ، عدم رضایت باغدار را موجب خواهد شد. 

کاوند اضافه کرد: نهال آلوده محصول کمتری تولید می‌کند، میوه تولیدی بد شکل بوده، بازارپسندی کمتری دارد و در مقایسه با نهال سالم، عمر کمتری خواهد داشت. بنابراین توصیه می‌شود نهالستان‌ها برای تامین پیوندک سالم و مورد نیاز محصولات مختلف با هماهنگی مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی یا مدیریت‌های باغبانی در سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور به باغ‌های مادری عرضه کننده پیوندک مراجعه کنند و پیوندک خود را تحت نظارت کارشناسان موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با اطمینان خاطر تهیه کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید