Iranian Agriculture News Agency

مجری طرح گندم کشور مطرح کرد؛

مجری طرح گندم کشور سالی پر رونق را برای این محصول پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به بارش‌های مناسب و اقدام‌های فنی صورت گرفته امیدواریم ۱۴ میلیون تن گندم در کشور برداشت شود.

پیش‌بینی برداشت ۱۴ میلیون تن گندم در کشور/ بیش از نیاز محصول تولید می‌کنیم

اسماعیل اسفندیاری‌پور مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور که برای شرکت در مراسم آغاز برداشت گندم به شهرستان دیر سفر کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا در استان بوشهر گفت: برداشت گندم نوبرانه کشور را امروز در بخش ُبردِخون شهرستان دیر آغاز کردیم. برداشت این محصول همزمان در شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان هم آغاز شد.

او افزود: پس از این، برداشت گندم در استان‌های فارس، خوزستان و جنوب کرمان آغاز خواهد شد و تا پایان فروردین کشاورزان همه مناطق اقلیم گرم و خشک کشور برداشت را شروع می‌کنند.

مجری طرح گندم کشور ادامه داد: خرداد مناطق معتدل و نیمه دوم مرداد اقلیم سرد برداشت گندم را آغاز می‌کنند و در مجموع برداشت این محصول در کشور ۴.۵ ماه به طول می‌انجامد.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه بارش‌های مناسب سال زراعی کنونی برداشت خوب گندم را نوید می‌دهد، بیان کرد: از ابتدای سال زراعی یعنی مهر تا کنون به طور میانگین ۲۲۵ میلیمتر باران در کشور باریده که اگر چه ۱۲ درصد کمتر از پارسال است، اما نسبت به میانگین بلند مدت افزایش ۲۳ درصدی دارد و با توجه به پراکنش مناسب آن، امیدواریم امسال یکی از سال‌های پر محصول باشد.

او، تامین بذر‌های اصلاح شده، کود و سموم به اندازه کافی، مبارزه با بیماری‌ها و استفاده از روش‎های نوین آبیاری را از دیگر شاخص‌هایی عنوان کرد که باعث افزایش برداشت گندم خواهد شد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به وجود بیش از ۶ میلیون هکتار گندمزار در کشور، افزود: حدود دو میلیون هکتار مزرعه آبی و چهار میلیون و ۵۰ هزار هکتار مزرعه دیم گندم در کشور داریم که پیش‌بینی می‌شود ۱۴ میلیون تن محصول از آن‌ها برداشت شود و بیش از نیاز کشور گندم تولید کنیم.

اسفندیاری پور با اشاره به آمادگی ۱۸ هزار دستگاه کمباین برای برداشت گندم، گفت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه از این تعداد، مهاجرند و از استانی به استان دیگر می‌روند.

او، گندم را کالای اساسی و ضروری برای تامین غذای مردم عنوان کرد و ارزش اقتصادی این محصول را در کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان دانست؛ آماری که اگر ارزش اقتصادی جو و کلزا را که همزمان با گندم برداشت می‌شوند به آن اضافه کنیم این میزان به ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

مجری طرح گندم کشور با اشاره به تمهیدات صورت گرفته برای مقابله با انتشار ویروس کرونا همزمان با برداشت و خرید گندم، تاکید کرد: گندم غذای مردم است نمی‌توانیم برداشت آن را متوقف کنیم، اما برای اینکه مشکلی در زمینه انتقال ویروس کرونا پیش نیاید تدابیری در نظر گرفته‌ایم و از وزارتخانه‌های کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پلیس راه می‌خواهیم که با کشاورزان، کمباین داران و دارندگان وسایل نقلیه همکاری کنند تا مشکلی در زمینه برداشت پیش نیاید.

اسقندیاری پور گفت: با ستاد سوخت کشور هم هماهنگی شده که سوخت مورد نیاز کمباین‌ها و وسایل حمل و نقل گندم فراهم شود.

او، قیمت تضمینی هر کیلو گندم نان را ۲۵ هزار ریال و هر کیلو گندم دوروم یا ماکارونی را ۲۶ هزار ریال عنوان و بیان کرد: انجمن کارخانه‌های تولید ماکارونی کشور در قراردادی که با کشاورزان برخی استان‌ها مانند کرمانشاه، ایلام و جنوب کرمان بسته‌ اعلام کرده‌ است، گندم دوروم آن‌ها را ۱۰ درصد بیشتر از قیمت تضمینی می‌خرد و خوب است که کشاورزان از این فرصت برای فروش محصول و تامین بذر سال آینده استفاده کنند.

مجری طرح گندم کشور همچنین با اشاره به هجوم ملخ به استان‌های جنوبی، عنوان کرد: ملخ به مزارع گندم این استان‌ها آسیب نرسانده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید