Iranian Agriculture News Agency

فعالیت‌های نظارتی مزارع آبزیان استان بوشهر به بخش خصوصی واگذار شد

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: کار تأیید مزارع پرورش آبزیان در استان بوشهر در زمینه تحقق شعار سال به اتحادیه‌ها و بخش خصوصی واگذار شده است.

فعالیت‌های نظارتی مزارع آبزیان استان بوشهر به بخش خصوصی واگذار شد

به گزارش خبرنگار ایانا در بوشهر، مهدی تنگستانی مکان بیان کرد: واگذاری کار تأیید مزارع پرورش آبزیان در استان بوشهر به اتحادیه‌ها و بخش خصوصی برای کمک به رفع مشکلات و گرفتاری‌های مراکز پرورش و تکثیر در کنار نگاه نظارتی و حاکمیتی دامپزشکی استان انجام شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر خاطرنشان کرد: ۵۳ هزار بازدید از مراکز عرضه و تولید محصولات غذایی و دامی و پروتئینی در یک سال گذشته انجام شده است.

تنگستانی مکان افزود: در سال گذشته بر اساس بازدیدهای انجام شده ۸۶ هزار کیلوگرم فرآورده گوشتی و آبزیان معدوم و همچنین ۹ هزار کیلوگرم از این فرآورده‌ها ضبط شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان بوشهر با بیان اینکه بیماری AHPND در سال گذشته ۲۴ هزار تن از تولید میگو پرورشی را کاهش داد، اضافه کرد: امسال نیز بیماری AHPND وجود دارد که با آموزش‌های لازم آمادگی برای مقابله با این بیماری وجود دارد و درنتیجه پیش‌بینی می‌شود میزان خسارت نسبت به سال گذشته به‌صورت چشمگیری کاهش یابد.

تنگستانی مکان از برخورد با ارائه کنندگان ماهیان حرام گوشت با توجه به اینکه این مسئولیت به سازمان دامپزشکی داده شده خبر داد و گفت: صید ماهیان حرام گوشت شامل خساک، خرچنگ، یال اسبی و مارماهی به دلیل وجود بازار صادرات ممنوع نبوده اما عرضه این ماهیان در بازار مسلمانان حرام است.

تنگستانی مکان توضیح داد: با همکاری سازمان دامپزشکی استان، کارخانجات فرآوری میگو کدهای مورد تأیید استاندارد اروپا، اوراسیا و چین را به دست آورده‌اند که با این کدها که توسط نمایندگان این کشورها به شرکت‌های عمل آوری مستقر در بوشهر داده شده است و مشکلی برای صادرات ندارند.

وی در خصوص تزریق هورمون در مرغداری‌ها گفت: اینکه در مرغداری‌ها هورمون استفاده می‌شود حرف درستی نیست.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر افزود: تزریق هورمون مقرون به صرفه نیست و حتی امکان تزریق به ۲۲ میلیون قطعه مرغ در یک ماه وجود ندارد، بلکه از ژن‌ها اصلاح شده مرغی استفاده می‌شود که چاقی کننده بوده و از لحاظ علمی نیز مشکلی برای سلامتی انسان ندارد.

وی یادآور شد: یک میلیون و ۳۷۵ هزار رأس دام روستایی و عشایری استان به‌صورت رایگان مورد واکسیناسیون، سمپاشی جایگاه و سمپاشی بدن شده‌اند و امسال نیز خدمات رایگان دریافت می‌کنند.

 

خبرنگار: محمد بحرینی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید