Iranian Agriculture News Agency

برداشت گندم از ۱۷ هزار هکتار مزارع آبی بوشهر آغاز شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برداشت گندم از ۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی آبی این استان آغاز شده و ۸۵ هزار هکتار اراضی دیم قابل برداشت نیست.

برداشت گندم از ۱۷ هزار هکتار مزارع آبی بوشهر آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در بوشهر، کبری توکلی بیان کرد: به دلیل کاهش بارش باران وعدم پراکنش مناسب بارندگی به تولید محصول در اراضی گندم این استان خسارت وارد شده است که در قالب بیمه محصولات، غرامت کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی افزود: در برداشت گندم از مزارع آبی استان بوشهر ۳۲۰ دستگاه کمباین مشارکت دارند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: برداشت گندم از مزارع شهرستان‌های دیر و دشتی آغاز شده است.

توکلی یادآور شد: پیش‌بینی می شود از مزارع آبی استان بوشهر ۴۰ هزار تن گندم برداشت شود.

وی خاطرنشان کرد: برداشت گندم در سال زراعی جاری در استان بوشهر ۷۰ درصد کاهش خواهد داشت.

توکلی گفت: شرایط بهینه برای دارندگان کمباین و عوامل برداشت و همچنین نظارت بر برداشت توسط اکیپ‌های استانی و شهرستانی فراهم شده است.

وی بیان کرد: ۱۴ مرکز اداره غله و خدمات بازرگانی با مشارکت سازمان تعاون روستایی کار خرید گندم را در این استان بر عهده دارند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: بارندگی‌های اخیر، رطوبت خاک مزارع گندم و جو در مناطق مختلف استان را افزایش داده و با توجه به ابرناک و خنک بودن هوا شرایط طغیان بیماری زنگ زرد گندم را فراهم کرده است.

توکلی توضیح داد: به‌منظور جلوگیری از خسارت ۵۰ تا ۷۰ درصدی این بیماری، کشاورزان هرچه سریع‌تر به مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌ها مراجعه و با مشورت کارشناسان و استفاده از سموم قارچ‌کش مناسب و بادوام و بهره‌گیری از سمپاش‌های توربولاینر یا بوم‌دار عریض با این بیماری خطرناک مقابله کنند.

 

خبرنگار: محمد بحرینی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید